Kaspersky’ın yakın tarihli “Sınırları zorlamak: Siber güvenlik talepleri nasıl ele alınır ve IoT nasıl korunur?” başlıklı raporu, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’daki işletmelerin yüzde 68’inin siber güvenlik sorununu çözemedikleri için yeni projeleri başlatamadıklarını ortaya koydu. Bu durum projelerde performans, bakım veya diğer sorunlara neden olmayacak uygun bir güvenlik çözümü bulma sorunuyla ilişkili görünüyor.

Bir işletmeyi geliştirirken veya dönüştürürken siber tehditlere karşı korumak önemlidir. Accenture araştırmasına göre, kuruluşların neredeyse yüzde 80’i, inovasyonları koruyabileceklerinden daha hızlı devreye alıyor. Yeni yan yapılar, ürün geliştirme, dijitalleştirme veya uzaktan çalışmaya geçiş, kurumsal ağların daha güvenli bir şekilde yeniden oluşturulmasını gerektiriyor. Bu ek koruma araçlarının uygulanması, lisansların ani bir şekilde artması ve/veya kurumsal güvenlik politikalarında değişiklik anlamına geliyor.

Bazı şirketler için, yeni siber güvenlik risklerini ele almak gerçek bir zorluk haline gelebilir. İşletmelerin bu sorunlar nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldığı tüm projeler arasında en yaygın olanı yeni BT çözümlerinin uygulanması olarak öne çıkıyor. Bunu şirket politikasındaki değişiklikler ve yeni iş projelerinin başlatılması takip ediyor.

Bu sorun, yaklaşık dört kuruluştan üçünün zaman zaman uygun bir güvenlik çözümü bulamadığını gösteren bir diğer bulguyla bağlantılı görünüyor.

Siber güvenlik araçları çeşitli nedenlerle uygun olmayabilir. Bunlar arasında yaygın olanlar performans sorunları ve bakımla ilgili zorluklar olarak aktarıldı. Bunlar, sağlanan koruma düzeyinin yanı sıra iş süreçleri üzerinde etkisi olan uyumluluk sorunlarını etkileyebileceğinden kritik öneme sahiptir. Bu özellikle endüstriyel, üretim veya IoT gibi özel yazılım veya ürün yazılımının korunması söz konusu olduğunda geçerlidir. Bu nedenle, BT güvenlik ekiplerinin hem performans hem de güvenlik sağlamak adına uygun çözümler bulması önemlidir.

Kaspersky’nin yan kuruluşu IIoT şirketi Aprotech’in CEO’su Andrey Suvorov, şu şekilde konuştu: “Siber güvenlik yeni girişimleri ve inovasyonları durdurmamalı, aksine etkinleştirmeli ve desteklemelidir. Bunu başarmak için her yeni çözüme özel bir siber güvenlik risk değerlendirmesi ve mevcut koruma önlemlerinin analiziyle yaklaşılmalıdır. Endüstriyel IoT ve diğer kritik sistemler için Siber Bağışıklık gibi yeni, sağlam güvenlik yaklaşımları mevcut. Kanıtlanmış ve olmazsa olmaz önlemlerin yanı sıra siber saldırılara karşı doğuştan gelen direnç eşliğinde, siber güvenlik güvenilir bir iş ortağı haline getirilmelidir.”