Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in açıklamaları sonrası gündeme gelen ve internetin yeni çağı olarak ifade edilen ‘Metaverse’ın yeni teknolojilerin yanı sıra siber risklerin de odağı olacağı belirtildi.

Geçtiğimiz ay sonunda, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaptığı açıklama sonrası gündeme gelen Metaverse, internet evriminin bir sonraki aşaması, hatta geleceğin interneti olarak değerlendiriliyor. Bahsedilen bu internetin yeni dönemi ile birlikte güvenlik riskleri de gündemde.

Siber risk alanında en riskli sektörlerin başında Endüstri 4.0 ile bağlantılı üretim alanları, sağlık, teknoloji, finans, öğretim ve kamu alanlarının geldiğini belirten IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği CEO’su Murat Çiftçi, “Teknoloji inanılmaz boyutta hızla değişim gösteriyor. Bu durumun siber risklere de yansımasını hissediyoruz. Teknolojik altyapı geliştikçe ‘Metaverse Sigortası’ gibi kavramlar da hayatımıza girecek. Siber sigortalarda yepyeni bir dönem başlayacak” şeklide konuştu.

“Metaverse ile tamamen bir artırılmış gerçeklik evrenine ulaşacağımız konuşuluyor. Artırılmış gerçeklik evrenini tam anlamıyla oluşturabilecek bir teknolojik altyapıya henüz sahip değiliz.” diyen Murat Çiftçi, buna yönelik teknolojilerin, çok oyunculu devasa çevrimiçi oyunların, dünyanın 2D taranmış sanal kopyalarının, NFT tabanlı sanat eserlerinin ve blockchain uygulamalarının günümüzde aktif olarak kullanıldığını, bu kavramların da siber risklere başka bir boyut kazandırdığını vurguladı.

“Pandemi ile fidye yazılımı saldırıları da arttı”


Murat Çiftçi, son bir yıllık dönemde siber sigortaların yüzde 10-15 arası büyüme kaydettiğini belirtirken, “Pandemi ile birlikte siber sigorta ürününden ziyade kavramsal değişiklikler gözlemledik. Sözleşmesel sorumlulukların, patent ve fikri mülkiyet kayıplarının bile teminat altına alınabildiği özel yapılar geliştirildi ancak özellikle pandemi süresince “fidye yazılımı” saldırıları konusunda artış yaşandı. Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) raporuna göre, Covid-19 ile siber saldırılar ve saldırılarda yeni yazılım ile metotların kullanım oranı pandemi sonrası yüzde 35 arttı. Fidye yazılımı saldırılarında artış yüzde 60’ı buldu. Bu artışa yönelik reasürans piyasası çok çekimser bir tutum sergiliyor. Hatta sigorta şirketlerinin bu ve benzeri hasarları ödemeye devam ettiği takdirde saldırıların önüne geçilmesinin daha da zorlaşacağı, bir nevi bu saldırılara sigorta şirketlerinin zemin hazırladığı söyleniyor. Bu bağlamda önümüzdeki günlerde fidye yazılımının teminat kapsamından çıkartılması bile gündeme gelebilir” dedi.