Geçtiğimiz günlerde Yemek Sepeti saldırganların hedefi olmuş, yaklaşık 60 milyon kişinin verileri çalınmıştı. Bu verilerin ad-soyad, telefon numarası ve adres bilgilerinin bulunduğu açıklanmıştı. Saldıran hacker ‘iyi para verildiği takdirde’ verileri başkalarına satmayacaklarını duyurdu.


Yemek Sepeti müşterilerine ait milyonlarca kaydın sızdırıldığına ilişkin iddialar konuşulurken, bazı kullanıcılar hacker’lardan bilgilerini istediğinde, eksiksiz bilgi aldılar.

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu’nun Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda siber tehdit unsurlarıyla yazışmalarında kendi bilgilerini talep ettiğini ve kendisine gönderilen mesajda hata olmadığını belirtti. Diğer kullanıcıların talep ettiği gibi bilgilerini istedi ve tehdit aktörleri bilgilerinin tamamını mesaj olarak iletti. Haskoloğlu, saldırganlara ne kadar talep ettiklerini sorduğunda iyi para verirlerse satmayacaklarının cevabını aldığını vurguladı.

Saldırganlar ayrıca geçtiğimiz mart ayında yapılan saldırıyla kendi saldırılarıyla alakalı olmadığını ifade etti. Çünkü o ay çalınan verilerin kendilerinde olmadığını da ifadelerine ekledi.

Oysa Yemek Sepeti yetkilileri ise konuya ilişkin açıklamasında, fidye talep eden tehdit aktörlerinin iddiasının doğru olmadığını, fidye ödeme talebinin değerlendirmeye dahi alamadıklarını ve siber güvenlik uzmanlarının herhangi bir veri ihlalini işaret etmediğini bildirmişti.