Deep fake kullanan Rus dezenformasyon grubunun, Putin’e muhalif olan kişileri hedef aldığı ortaya çıktı.

TA499 adı verilen grubun, Rus yanlısı dezenformasyon yayarak içerik ürettiği görüldü. Siber tehdit aktörlerinin, Putin’in işgaline karşı çıkan ABD’li ve Avrupalı politikacıları, önde gelen iş insanlarını ve ünlüleri hedef aldığı belirtildi.

Kamuoyunda Vovan ve Lexus olarak bilinen iki kişilik grubun yüksek profilli kişileri hedef alması dikkat çekti. Grubun hedefledikleri kişilere önceden verdikleri Kremlin karşıtı demeç ve açıklamaları itibarsızlaştırıp ağızlarından çelişkili ifadeler alabilmek için tasarladıkları soruları sorduğu ifade edildi. İstediklerini elde ettiklerinde bunları YouTube aracılığıyla paylaştıkları da söylendi. TA499’un hedef aldığı yüksek profilli kişiler arasında Viyana, Varşova, Budapeşte, Berlin ve Madrid gibi çeşitli şehirlerin belediye başkanlarının da bulunduğu gelen bilgiler arasında yer aldı.

Grubun, sosyal mühendislik yemleriyle hedeflerine ulaşmaya çalıştığı, hedeflerine ulaşınca onlarla telefonla bağlantılı veya görüntülü görüşme yapmak için çabaladığı vurgulandı. Hedefleriyle telefonda konuşup üzerinde oynayabilecekleri demeçleri alan siber saldırganların, bunları YouTube üzerinden yayınladığının da altı çizildi.