NFT’ler, sanattan spora, müzikten oyun endüstrisine kadar her şeyi etkiliyor. İşletmeler iş stratejilerinden çalışan sadakatine kadar her alana da karşılıksız token kullanımını dahil etmeye hazırlanıyor. NFT’lerin kurumsal yaşama dahil olması ise kurumları ve çalışanları da doğal olarak hacker’ların hedefine yerleştiriyor. Hacker’ların yeni hedefi olabilecek önemli bir alan olan NFT’ler için Komtera Teknoloji Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketlerin önlem alması gerektiğinin altını çiziyor.

Günümüzde karşılıksız ya da değiştirilemez token olarak kullanılmaya başlanan NFT’ler işletmelerin iş stratejilerinde, marka bilinirliği kampanyalarında ve çalışan iletişim çalışmalarında yerini almak için hazırlanıyor. Sanattan spora, müzikten oyun endüstrisine kadar hemen hemen her alanda varlığını gün geçtikçe artıran NFT’ler kötü amaçlı saldırılar gerçekleştiren hacker’ların de ilgisini çekiyor. Kullanıcıların şifre, kredi kartı ve kişisel bilgilerine ulaşabilmek için çeşitli saldırılar gerçekleştiren hacker’ların şimdi de NFT’ler üzerine yoğunlaştığını ve kurumsal şirketlerin iş stratejilerinde yer vermek üzere bu alanda çalışmalar gerçekleştirdiğini aktaran Gürsel Tursun’a göre bu durum şirketleri hacker’ların açık hedefi haline getiriyor ve gerçekleşebilecek tüm siber saldırılara karşı önlem alınması gerekiyor.

NFT, hızla büyüyen bir tehdit olmasın!

NFT, herhangi bir dijital dosyanın benzersiz olduğunu onaylayan, blok zinciri adı verilen dijital defterde depolanan bir veri birimidir. Bir NFT, bir kriptografik belirteç gibi işlev görür, ancak Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, karşılıklı olarak birbirinin yerine geçemez ve değiştirilebilir değildir. Fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi pek çok alanda oluşturulabilen NFT’ler için orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, NFT’nin alıcısı ile sınırlı kalmıyor. Tüm dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT’ler, sahibine telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtı sağlamak için blok zincirlerinde izleniyor. 2021 yılı ile NFT kullanımına olan ilginin giderek arttığına ve dikkatleri çeken Tursun, kimlik avı saldırganlarının dijital platformlarda takibi yapılan NFT’leri ve token oluşumu ile ilgili büyük platformları hedef aldıklarını dile getiriyor.

NFT platformlarındaki saldırılara dikkat!

Dijital bir ürün olarak alıcılara sunulan NFT’ler, hacker’lar için cazibeli bir hedef olarak görülüyor ve siber tehdit aktörleri bu NFT’ler için özel olarak saldırı girişimlerinde bulunuyor. Başta kimlik avı saldırı yöntemi olmak üzere pek çok yöntemi birlikte kullanan siber saldırganlar özellikle bir pazar yerinin tamamını ele geçirmeye odaklanıyor. Platform yetkililerinin gerekli önlemleri alarak kullanıcı verileriyle birlikte bütüncül bir korumayı benimsemelerinin önemli olduğunu söyleyen Tursun, gerçekleşen saldırıların başarılı olması durumunda kullanıcıların blok zincirlerde bulunan bütün verilerine ulaşımının engellenebileceğini vurguluyor. Tursun, kullanıcıları güncelleme takiplerinin sık sık kontrol etmeleri ve gelen sahte içerikli e-postalara da dikkat dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor.