Birçok seyahat şirketi, online rezervasyon uygulamaları aracılığıyla kullanıcı verilerinin ifşasına neden olabiliyor. Yayınlanan bir rapora göre, 20 popüler rezervasyon uygulamasının kullanıcıların verilerini korumak için gerekli temel güvenlik önlemlerine sahip olmadıkları ortaya çıktı. Rezervasyon uygulamalarındaki kullanıcıların açığa çıkma riski taşıyan hassas bilgilerinin olduğuna dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, bu bilgilerin korunması için şirketlerin ve kullanıcıların alması gereken önemli adımları Maramiro ile paylaşıyor.

İndirme sayıları ve olumlu eleştiriler baz alınarak seçilen popüler otel rezervasyon ve araç paylaşım uygulamaları üzerinden yapılan araştırmaya göre, 105 milyona yakın kullanıcının verilerinin tehlikede olduğu açıklandı. Uygulamaların çoğunun, sunuculara üçüncü taraf erişimi sağlayarak kullanıcıları ifşa ettiği bilgisi paylaşıldı. Seyahat şirketlerinin sunucu kaynaklı güvenlik açıklarını görmezden gelmesinin büyük sorunlar yarattığını belirten Serap Günal’a göre, kişisel verilere göz diken siber saldırganların bu hesapları hack’leyebileceğini ve kötü amaçlı kullanabileceğini vurguluyor.

Seyahat uygulaması kullanan milyonlarca insanın yeteri kadar güvende olmadığı sonucuna ulaşılan rapor ışığında Günal, ifşa edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalan birçok kullanıcı verisi olduğunu vurguluyor.

Özellikle ifşa tehlikesiyle baş başa kalınan hassas bilgilerin durumu konusunda kullanıcıların tetikte olması gerektiğini belirten Günal, son zamanda kullandıkları seyahat rezervasyon uygulamalarındaki hesapların kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor.