Geçtiğimiz günlerde gazeteci İbrahim Haskoloğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla e-Devlet sisteminin hack’lendiğini iddia etmişti. Ayrıca konuyla ilgili önemli bilgileri de yine Twitter hesabından paylaşmıştı.

Hacker grubu ile yaptığı konuşma sırasında kendi bilgilerini isteyen İbrahim Haskoloğlu, gönderilen bilgilerin kendisine ait olduğunu doğrulamış ve hacker’ların ayrıca e-Nabız sistemini de hack’lediklerini ileri sürmüştü.

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu, Twitter hesabında paylaştığı gönderide; “Yaklaşık 2 ay önce yayındayken bana bir hacker grubu ulaştı. e-Devlet ve devlete ait sitelerden verilerin çalındığını söylediler. Verileri hala da sızdırıyor olduklarını belirttiler. Bazı devlet yetkililerinin bilgilerini benimle paylaştılar. Buna yeni kimlik kartları da dahil.” ifadelerini kullanmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’a ait olduğu iddia edilen kimlik fotoğraflarını sansürleyerek yayınlamıştı.

Resmi kurumlar veri sızıntısını yalanladı!

e-Devlet’in hack’lendiği ve milyonlarca kişinin verilerinin sızdırıldığına dair öne sürülen iddiaları yalanlanırken, kamu kurumlarından yapılan açıklamalarda veri sızıntısının olmadığı belirtildi.

Tüm bu paylaşımların ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ve USOM’dan açıklamalar geldi.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ‘bu tür paylaşımların bir oltalama ve dolandırıcılık yöntemi olduğu’ ifade edilirken, ‘’Devletin kurumlarına karşı güveni zedelemeye yönelik ve vatandaşlarımızı paniğe sevk eden bu tür asılsız haberleri yayın kişi/kişiler hakkında Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından suç duyurusunda bulunacaktır.” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada; “Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir.” ifadeleri yer aldı.

Konuyla ilgili Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından yapılan açıklamadaysa, “Sahte kimlik kartı üreten web siteleri USOM ekiplerimiz tarafından daha önce tespit edilerek bu ve benzeri zararlı faaliyet gösteren onlarca web sitesine erişim engellenmektedir. Bunun dışında, münferit biçimde kişilerin web sitelerine ait giriş bilgilerinin ele geçirilmesi amacıyla kullanılan sahte web siteleri ve zararlı yazılımlara karşı kullanıcıların her zaman teyakkuzda olması önerilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Sızıntı haberlerinde dikkati çeken nokta, kişisel bilgilerimizin aleni bir şekilde ortalıkta dolaşıyor olması olarak nitelendirildi. Her ne kadar İbrahim Haskoloğlu’nun paylaştığı kimlik kartı fotoğrafları ‘photoshop’ üzerinden düzenlenmiş gibi görünse de kimlik bilgileri, adres ve bazı sağlık bilgilerinin bir şekilde siber tehdit aktörlerinin eline geçmiş olması endişe verici olarak görülüyor.