İsrailli yazılım şirketi olan NSO Group, ünlü casus yazılım programı olan Pegasus’u kapatmayı düşündüklerini açıkladı.

Bu yazılımın, kurbanın telefonuna atılan tek bir mesaj ile yüklenebildiği ve tüm kişisel verilerine ulaşılabilmesine olanak tanıdığı tespit edilmişti.

NSO Group, iddialara göre son zamanlarda yaşadığı sıkıntılar ve Pegasus yazılımından dolayı ortaya çıkan problemlerden dolayı Pegasus’u kapatmayı düşünüyor. Hatta şirketin Pegasus şirketini satacağı da gelen bilgiler arasında.

Bloomberg’in raporuna göre, İsrailli şirketin Pegasus’u Amerikalı büyük yatırım fonlarından birine satacağı ve onlarında bu yazılımı hemen kapatacakları ifade edildi.

Raporda şirketin yeniden finansman seçeneği kapsamında yatırım şirketlerinin 200 milyon dolara kadar para aktarabileceği ve Pegasus yazılımının arkasındaki bilgi birikiminden yola çıkarak casus yazılımını siber güvenlik hizmetine dönüştürebilecekleri veya drone teknolojileri geliştirebilecekleri belirtildi.

Ayrıca raporda yer alan diğer bilgilere göre, Pegasus şirketi NSO Group’un gelirinin yaklaşık yarısını karşılıyor. Pegasus şirketinin kapanması veya satılması durumunda NSO Group’un değerinin ciddi anlamda düşmesi bekleniyor. Pegasus yazılımının dünyanın önde gelen gazetecileri, hükümet yetkilileri ve aktivistleri tarafından kullanıldığı düşünülürken, bu yılın başlarında Hindistan’da bazı gazetecilerin yazılımı kullandığı hatta bazı kişiler tarafından Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ashwini Vaishnaw‘ın takip edildiği iddia edildi.

Şirket, Kasım ayında ABD tarafından Varlık Listesi’ne eklendi. ABD hükümeti tarafından yapılan açıklamada, NSO Group’un hükümet yetkililerini, gazetecileri, iş adamlarını, aktivistleri kötü niyetle hedef almak için kullanan yabancı hükümetlere casus yazılım geliştirip tedarik ettiği için Varlık Listesi’ne alındığı vurgulandı.