Rusya’nın Ukrayna’yı hedef almasıyla baş gösteren enerji krizi tüm Avrupa’yı etkilemeye devam ediyor. Rus siber tehdit aktörlerinin, Avrupa’daki doğalgaz terminalini hedef aldığı öne sürüldü.

Rus hacker’ların Hollanda LNG terminallerinin sistemlerinde ‘keşif araştırması’ yaptığı ve sistemlere girmenin yollarını bulmaya çalıştığı belirtildi. Uzmanlar, ‘’LNG  terminallerinin hedef olduğunu biliyoruz. Mesele sadece ne zaman ve nasıl saldıracağı. Bunlar, dijital bir saldırıyla potansiyel olarak nerede etki yaratabileceklerini görmek için yapılan testler.’’ dedi.

Hollandalı EclecticIQ şirketi de Avrupa ve Hollanda’daki kritik altyapılarda daha fazla faaliyet olduğunun fark edildiğini ve bunun Rusya’nın çalışma şekli olduğunu ileri sürdü.

Enerji piyasasında kaosa neden olmanın ve bu piyasayı manipüle etmenin jeopolitik bir hedef olduğunu söyleyen uzmanlar, ‘’Bu tehdit özellikle de LNG’nin tedarik ve dağıtımına yönelik tedarik zincirini hedef alıyor. Bu sektörle ilgilenen taraflar muhtemelen devlet destekli kötü niyetli gruplar, örneğin FSB ve GRU tarafından yönetilen gruplar.’’ diyerek sözlerini tamamladılar.