AR (Zenginleştirilmiş Gerçeklik), VR (Sanal Gerçeklik), yapay zeka ve 3D baskı gibi geleceğe yön veren teknolojiler, sağlık sektörünün gelişiminde önemli rol oynuyor ve tedavilerin kişiselleştirilmesini sağlıyor. Öte yandan bu teknolojiler siber saldırı riskini de artırıyor. BugBounter, kişisel hasta verilerini saklayan ve işleyen sağlık sektörünü siber saldırılara karşı uyarıyor.

Yeni teknolojiler her sektörde olduğu gibi sağlık ekosisteminde de önemli değişimlere yol açıyor. Artık ilaçlar nanoteknoloji ve dijital araçlarla birlikte tasarlanıyor, 3D yazıcılar implant üretiminde kullanılıyor, tıp uygulamaları hastaları merkeze alarak kişisel bir yapıya sahip oluyor.

Siber saldırının yarattığı maddi zararlar sektör bazında sıralandığında sağlık sektörü birinci sıraya yerleşiyor. Siber saldırganlar, kişisel sağlık verilerini ele geçirip bu bilgileri dark web’de hızla paraya çevirirken, şirketlerin Ar-Ge çalışmalarına da ulaşarak ilgili bilgi birikimini rakip firmalara satıyor. Bilgisayar sistemleri saldırganlar tarafından şifrelenerek kilitlenen firmalar, iş ve veri kaybına uğrayarak fidye ödemeye zorlanıyor. Karşı karşıya kalınan bu sonuçlarla telafi edilememe riski bulunan itibar, para, müşteri ve zaman kayıpları kaçınılmaz oluyor.
 
Sağlık sektöründeki teknolojilerin kullanım alanları incelendiğinde AR ve VR uygulamaları uzaktan ameliyatları mümkün kılarken, ilaçlar ise nanoteknoloji ve dijital araçlar ile birlikte tasarlanıyor. Kişiselleştirilmiş protez ve implant üretiminde kullanılan 3D yazıcılar, ilaç ve hastalık modellerinin test edileceği hücre ve doku Ar-Ge çalışmalarına kadar birçok farklı alanda görev alıyor. Ek olarak yapay zeka da ilaçların Ar-Ge sürecinde ve erken tanı aşamalarında yer alıyor. Tanı merkezleri her gün onbinlerce hastanın test verilerini işliyor, bunları sağlık ekipleriyle online kanallardan paylaşıyor. Faaliyetlerine yapay zeka uygulamalarını dahil eden küresel şirket sayısı artmaya devam ediyor, startup’lar dijital sağlıkta devrim yaratacak gelişmelere öncülük ediyor.
 
BugBounter Kurucu Ortağı ve CEO’su Murat Lostar, “İçinde bulunduğumuz dönemde sağlık sektörünün sunulan hizmetleri hastanelerle sınırlamayan bir yaklaşım benimsediğini gözlemliyoruz. Bu yaklaşım için de hizmetlerin sunulma şekillerinin ve sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurumların yapılarının temelden değişmesi gerekiyor. Büyük ölçekli bu dijital dönüşümün gerçekleşmesini sağlayan teknolojilerin de ilerleyen dönemlerde sağlık sektöründe daha fazla kullanılması bekleniyor. Ancak gerçekleştirilen bir araştırmaya göre hastanelerde görev alan BT uzmanlarının yüzde 11’i siber güvenliği yüksek öncelikli yatırım alanı olarak değerlendiriyor. Bu da sağlık ekosistemini, hizmet verilen hastaları ve sağlık verilerini siber saldırılara açık hale getiriyor. Kurumların ve hastaların doğru bir şekilde korunabilmesi için de BT sistemlerinin siber saldırganların yöntemlerine aşina olan uzmanlar tarafından sürekli denetlenmesi gerekiyor. Sektördeki genel uygulama olarak yılda bir kez yapılan sızma testleriyle yetinmeyi tercih eden kuruluşların siber saldırganlar karşısında hiçbir şansı bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.