Günümüzde alışveriş, banka işlemleri ve sosyal medyayla etkileşiminizi bitirebilecek olan Kuantum Kıyametinin yaklaşıp yaklaşmadığı konusu büyük merak uyandırıyor.

Teknolojinin hayatımızdaki önemi her geçen gün artmayı sürdürüyor. Gündelik yaşamda bankacılık işlemlerinden eğitime, sağlıktan resmi yazışmalara kadar hayatımızı kolaylaştıran birden fazla işlemi teknoloji sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Teknolojiye olan bağımlılığımız, Kuantum Kıyameti’ne hazırlıksız yakalanmamıza neden olabilir.

Gündelik yaşamdan teknoloji üzerinden gerçekleştirdiğimiz birden fazla şifreli işlem, zararlı kişilere karşı korunmamızı sağlamak içindir. Devletler arasında geçen şifreli mesajlaşmadan ve savunma sistemlerinin yok edilebilmesinden tutun da bankanın hassas bilgilerin açığa çıkması ve hesap birikimlerinin sıfırlanması kadar birçok tehlike Kuantum Kıyameti ile özdeşleştirilmektedir.

Kuantum bilgisayarlar nedir ve nasıl çalışır?

Geleneksel bilgisayarlarda ‘0’ veya ‘1’ rakamını temsil eden elektronik darbeler yer alırken, kuantum makineleri ‘0’, ‘1’ veya hem ‘0’ hem de ‘1’ olarak ayarlanabilen kübitlerin kullanımı sağlanmaktadır. Kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlara nazaran süperpozisyon (üst üste binme) adı verilen bir şekilde çalışma göstermektedir. Uzmanlar tasarımları sayesinde kuantum cihazlarının, her türlü parolayı kısa bir süre zarfında çözüme ulaştırabileceği ve kuantum bilgisayarının tüm olabilecek çözümleri tek bir çatıda kodlamasının ardından, doğru kombinasyonları tespit etmek adına çözümlenen verilerin birbirini iptal etmesiyle sonuca vardığını ortaya çıkardı.

ABD, New Jersey eyaletinde yer alan Sectigo SSL siber güvenlik şirketi kuantum bilgisayarlarının gücüne karşı bağışıklığı olan kuantum güvenlik şifreleme sistemi üzerinde çalışma yaptıklarını aktarırken, şirketin Baş Deneyim Yetkilisi Tim Callan, ‘’Var olan kuantum bilgisayarlarının ilerleyen günlerde, kullanmış olduğumuz şifrelemeyi kolaylıkla kırabilir.’’ açıklamasını yaparak gözleri üzerine çevirdi.

Callan’ın yapmış olduğu açıklamanın ardından Chicago Üniversitesi araştırmacıları tarafından ‘hacklenemez bir kuantum internet’ üzerinden çalışma yürüttüklerini kamuoyuna açıkladı.

Hükümetler, kuantum teknolojisine karşı önlem alıyor

Konuyla alakalı gerçekleştirilen akademik çalışmalar neticesinde bir kuantum bilgisayarının, Dünya üzerinde kişilerin çevrimiçi olunmasını sağlayacak olan güvenlik duvar şifrelemesini kırabileceği iddia edilmektedir. Google, IBM ve D-Wave Quantun Systems şirketlerin geliştirmiş oldukları bu sistemleri NASA ve CIA’nın kullanmış olduğu düşünülüyor.

Q-day ismi verilen bu senaryo da, dünya sınırlarının gerektiğince güçsüzleştirilmesi bir kuantum bilgisayarın herkese karşı savunmasız kalacağı ile alakalı endişeler artıyor. ABD geçtiğimiz günlerde Biden yönetiminin almış olduğu kuantum saldırılarına karşı korunmak adına güvenlik güncellemesi planını paylaşmıştı. Çin, Rusya, İngiltere ve diğer ülkeler ise kuantum bilgisayarlar geliştirerek, ciddi seviyede yatırımlara imza atıyor.