Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleri ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen 3’üncü Sektör Zirvesi’nin açılışı Antalya’da 11 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Zirvenin açılış konuşmasında yer alan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, bu zirvenin siber güvenlik alanında ülkemizdeki tüm paydaşları bir araya getirdiğini dile getirdi. Sayan, Siber Güvenlik Kümelenmesi Sektör Zirvesi’nin sadece kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmekle kalmadığını bunun yanı sıra ülkemizdeki gelişmelerin değerlendirildiği, stratejilerin belirlenmesine ve siber güvenlik ekosistemine katkı sağladığını vurguladı.

Dr. Ömer Fatih Sayan, siber güvenlik alanında atılan her adımı dikkatle takip ettiğini belirtti. Pandemi süreciyle birlikte dijital dünya ile daha bağlantılı hale gelindiğini ifade eden Sayan, bundan dolayı siber tehlikelerle daha fazla maruz kalındığının altını çizdi. Pandeminin siber uzayda yarattığı etki ve değişim hareketliliğinin artarak devam ettiğini belirten Sayan, devletlerin bu anlamda özellikle kritik altyapı ve kamu hizmetlerini kesintisiz sürdürmelerine yönelik çalışmaların önemini artırdığını dile getirdi.

Ömer Fatih Sayan, siber saldırıların toplumun her kesimini tehdit ettiğini ve kamu düzeninden devlet güvenliğine kadar her alanda siber tehditlerle karşılaşıldığına dikkat çekti. Siber saldırganların motivasyon kaynağı her ne kadar finansal gelir elde etmek olsa da; casusluk faaliyetleri, politik hedefler ve misilleme amaçlı faaliyetlerin de motivasyon amacı taşıyabileceği ifade edildi. Bu noktada siber güvenliğin milli güvenlikten ayrı düşünülemeyeceğini belirten Sayan, günümüzde ulusal düzeyde siber güvenliği sağlayamayan ülkelerin çok ciddi sıkıntılar yaşadığını belirtti.

Dr. Ömer Fatih Sayan, ‘’Siber Güvenlik Kümelenmesi, bizler için bir fabrikanın çarkları, bir saatin ilerlemesini sağlayan mekanizması gibi. Yani biri olmadan diğerinin hiçbir anlamı yok. Nasıl ki akrep ve yelkovan müthiş bir ahenk ve disiplinle birbirini takip ederek, bir ekip çalışması sunuyorsa işte bu kümelenme de siber güvenlik alanında böyle bir öneme sahip. Birlikte hareket etmenin kazandırdığı bu bakış açısıyla çok daha güzel işlere imza atacağız.’’ şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak ‘Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planları’nı hazırladıklarını vurgulayan Sayan, bu planların sadece günümüz ihtiyaçları için değil uzun vadede kullanılması için tasarlandığına dikkat çekti. Bu plan sayesinde tüm kamu kurumlarının siber güvenlik konusunda daha iyi organize olacağını düşündüğünü belirtti.

Sayan, BTK bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile onun bünyesinde tamamen kurumsal iç kaynaklarla yerli ve milli şekilde geliştirilen AVCI, AZAD, KASIRGA, ATMACA ve KULE uygulamalarının öneminden bahsetti. Bu uygulamalar ile zararlı yazılım bulaşmış sistemlerin ve komuta kontrol merkezlerinin tespiti, makine öğrenmesi ve yapay zekâ imkânları kullanılarak botnetlere dâhil olmuş köle bilgisayarların tespiti, başta kritik kamu kurumları ile kritik altyapılar olmak üzere ülkemizin internete açık kaynaklarına ilişkin zafiyet taraması ve hizmet sürekliliğinin sağlanmasına yönelik izleme faaliyetleri, 16 milyon adet IP adresinin her biri için düzenli olarak tarama ve kontrol faaliyetleri, 7 saatte ülkemizdeki tüm web sitelerinin tarama ve analizi, 1 günde 4 milyon alan adının oltalama saldırılarına karşı kontrolü, yılda 1,3 milyar satır tehdit verisinin analizi ve ileri seviye veri analiz faaliyetlerinin yapıldığını vurguladı.

Sayan, USOM çalışmaları kapsamında 120 binin üzerinde zararlı bağlantı tespit edilerek kontrollerinin yapıldığını ve altyapı seviyesinde erişiminin engellendiğini aktardı. Bakan Yardımcısı, ayrıca USOM tarafından 30 binin üzerinde siber güvenlik bildiriminin ilgili kurum ve kuruluşlara iletilerek gerekli önlemlerin alındığını da sözlerine ekledi.

Ömer Fatih Sayan; etkin bir siber güvenlik anlayışı için dünyadaki gelişmelerin takip edilmesinin gerektiğini, ulusal ve uluslararası işbirliklerinin gerçekleştirilmesinin bu anlamda önemli olduğunu söyledi. Ayrıca yerli ve milli teknoloji üretimi çalışmalarına öncelik verildiğini belirtirken, burada kilit taşı konumunda olanın ise nitelikli insan kaynağı olduğunun altını çizdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, ‘’Özgün tasarım yapmak kolay değildir. Özgün tasarımı yapacak nitelikli insan gücünü yetiştirmek de kolay değildir. Tüm bunlar ancak; emek, sabır, azim ve inançla gerçekleştirilebilir. İstihdam sağlamanın, nitelikli insan gücü yetiştirmenin ve özgün tasarımların sadece ulusal değil uluslararası düzeyde sağlayacağı başarının katma değerine ise paha biçilemez.’’ diyerek sözlerini noktaladı.