Sentez Medya tarafından 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 6’ncı Siber Güvenlik Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Kaspersky Türkiye Kurumsal Satış Müdürü Levent Tamer, siber güvenlikte alınabilecek önlemlerden bahsetti.

Levent Tamer, siber güvenlik denildiğinde akla gelmesi gereken sorunun ‘görmediğimiz tehdit tehdit değildir’ bakış açısı olduğunu vurguladı. Bu anlamda siber güvenliğin en önemli unsurunun saldırıları tespit edebilmek olduğunu söyleyen Tamer, tespit etmek için kullanılan yöntemleri anlattı.

Levent Tamer sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Bu yöntemlerin başında antivirüs sistemleri geliyor. Antivirüs sistemleri eskiden uç nokta güvenliği anlamında elimizdeki tek yegane üründü ama bunun kapsamı da artık gelişti. Biz artık bir zararlıyı kullanıcı bilgisayarımızda tespit ettiğimizde aslında o güvenliği sağlamış olmuyoruz. Güvenlik artık bunun ötesine geçti. Dolayısıyla biz artık bu son kullanıcı cihazlarımızı bir zararlıyı yakaladığımız zaman artık otomatik aksiyon da aldırmamız gerekiyor. Sadece tespit etmenin yanı sıra tespit ettikten sonra neler yapılması gerektiğini de iyi bilmeliyiz.’’

VİDEO: 076
BAŞLIK: Siber Güvenlik, Sorunu Tespit Etmenin Çok Ötesinde
KONUŞMACI: Levent Tamer – Kaspersky Türkiye Kurumsal Satış Müdürü