Bir kurumsal güvenlik farkındalığı platformu tarafından öğrencilerinden toplanan istatistikler, insanların siber güvenlikle ilgili en sık hatayı e-posta ve şifre kullanımıyla ilgili soruları yanıtlarken yaptığını gösteriyor. 

Personelin siber güvenlik kurallarına olan uyumunu sağlamak, siber güvenlikteki en büyük endişelerden biri olmaya devam ediyor. Yakın zaman önce BT çalışanları arasında yapılan bir anket, BT kaynaklarının çalışanlar tarafından uygunsuz kullanımının iş yerinde karşılaşılan en yaygın sorun olduğunu gösteriyor. Anket aynı zamanda çalışanların yüzde 90’ının siber güvenliğin temelleri hakkındaki bilgilerini abartma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor.

Kaspersky, kurumsal siber güvenlik farkındalığına dair en zayıf alanları belirlemek için çalışanların çevrimiçi güvenlik farkındalığı testine verdiği yanıtları analiz etti. Dahili Kaspersky Automated Security Awareness Platform verilerine göre, yanlış yanıtların yüzde 83’ü, kart ayrıntılarının hangilerinin e-postayla gönderilmemesi gerektiğiydi.

Bununla birlikte çalışanlar, konu kurumsal verilerin gizliliği söz konusu olduğunda daha dikkatli davranıyorlar. Katılımcıların yüzde 99’u, hassas bilgi sızıntısı veya gizli belgelere erişimi olan kişilerin şirketten ayrılmasıyla ilgili soruları doğru yanıtladı.

Kaspersky Academy Başkanı Denis Barinov, “İnsanların gizli bilgiler konusunda daha dikkatli olma eğiliminde olmaları anlaşılabilir bir durum. Bu tür veriler, tanım gereği bir çalışanın onunla çalışırken daha dikkatli olması gerektiğini ima eder. Aynı zamanda e-posta yoluyla bilgi göndermek ve şifre girmek günlük rutinimizin bir parçasıdır ve ilk bakışta herhangi bir özel risk oluşturmayacak gibi görünür. Ancak bu konuda yapılacak ihmaller şirket için maliyetli olabilir, çünkü suçlular hala kaba kuvvetle kimlik avı gibi eski siber suç tekniklerini kullanıyor. Bu nedenle kurumsal siber güvenlik eğitiminin en yaygın günlük senaryolarda bile olası tüm zayıflıkları ve güvenlik açıklarını ortaya çıkarması çok önemlidir.” konuyla ilgili ifadelerini kullandı.