Sentez Medya tarafından 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 6’ncı Siber Güvenlik Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü Alpaslan Kesici, her yaştan bireyler için bir siber güvenlik bilinci oluşturabilmek için neler yapılabileceğini aktardı.

Alpaslan Kesici, bu sorunun cevabına aslında ülkemizin ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Bu sorunun cevabını ise bu tarz etkinliklerde yer alarak verdiklerini ifade eden Kesici, siber güvenlikte yerli ve milli ürün geliştirmeye dair çocuklarımıza eğitimler vermemiz gerektiğini vurguladı.

Alpaslan Kesici konuşmasına şu sözlerle devam etti: ‘’Yazılım bu noktada çok önemli ve yazılımı çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren anlatabiliriz. Algoritma dersleri var ama diğer ülke modellerinde olduğu gibi aslında çocuklara ilkokuldan itibaren müfredata uygun olarak çeşitli siber güvenliğe giriş dersleri ve yazılım geliştirme dersleri vermemiz lazım. Üniversitelerde de ikinci bir lisans vererek bir bilgisayar yazılım mühendisliği ya da bilgisayar yazılımı sertifikası alabileceği bir program düzenlememiz lazım.’’

VİDEO: 072
BAŞLIK: Siber Güvenlik Eğitimleri Çok Önemli
KONUŞMACI: Alpaslan Kesici – Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü