Mersin Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, son bir sene içerisinde yaptığı çalışmalarla birçok suçluyu yakaladı.

Almış olduğumuz bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medya başta yer almak üzere sanal ortamı titiz bir şekilde tarayarak şüphelilere soluk aldırmıyor. Ekipler, son bir yılda gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ile 24 bin 407 sosyal medya hesabını araştırırken, 125 kişi ile ilgili terör örgütü propagandası yapma, 66 kişi ile ilgili halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, 25 kişi ile ilgili halk arasında endişe, korku ve panik oluşturma, 21 kişi ile ilgili Cumhurbaşkanına hakaret ve 9 kişi ile ilgili uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını özendirme suçlarından işlem yapıldı.

Yapılmış olan çalışmalarda, terör örgütü propagandası, yasadışı bahis ve dolandırıcılık ile alakalı paylaşımlar yaptığı ortaya çıkarılan 617 sosyal medya hesabına Türkiye’den erişim engeli getirilirken, gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanarak hakkında soruşturma başlatılmış olan 128 şüpheliden 53’ü tutuklandı.