Son zamanlarda dünya genelindeki en büyük risklerden birisi olarak yer alan siber saldırılar büyük, küçük birçok sektörü ve firmayı hatta kişileri zor bir duruma sokuyor. Son olarak bilinen bir kripto para platformu olan Tornado Cash, uğramış olduğu siber saldırıların ardından ciddi bir kayıpla karşı karşıya kaldı ve yatırımcılarına da zarar verdi.

Dijitalleşme birden fazla alanda önemli fayda sağlarken bir taraftan da veri güvenliği açısından ciddi tehditleri de beraberinde getiriyor. Siber korsanların sebep oldukları saldırılar sebebiyle birden fazla kişinin ve şirketin kişisel verileri çalınarak büyük kayıplara sebep olmaya devam ediyor. Bu nedenle zarara uğramış olan sektörlerden birisi de finans sektörü ve kripto paralar oldu. Son olarak popüler kripto para platformu Tornado Cash, karşı karşıya kaldığı siber saldırı ile büyük zararla karşı karşıya kaldı.

Yüzde 40’lık değer kaybı yaşandı

Kripto para piyasaları arasında oldukça önemli bir platform olan Tornado Cash de hacker gruplarının siber saldırısına uğradı. Ünlü platform, karşı karşıya kaldığı saldırı sonucunda milyarlarca dolarlık tokenin ele geçirilmesine sebep oldu. ABD’nin sıkı takibinde olan Tornado Cash, yapılan siber saldırının ardından bir süreliğine ele geçirilmiş oldu. Bu esnada ise saldırganlar milyonlarca dolar değerindeki TORN’u kendi kripto cüzdanlarına geçirdiler. Ardından da TORN altcoini yüzde 40’lık bir değer kaybıyla karşı karşıya kaldı ve bu da yatırımcıların ciddi seviyede zarara uğramasına sebep oldu. Oysa ki yaşanılan bu siber saldırıya kadar TORN bir süredir başarılı bir dönem geçiriyor ve işlem görmeyi sürdürüyordu. Ancak bu saldırının ardından güçlü bir değer kaybı yaşayan altcoin, maalesef mevcut başarılı seyrini uzun vadede sürdürmeyi başaramadı.

TORN’da son durum ne?

Saldırı öncesi yaklaşık olarak 7 dolarlık bir değer üzerinden işlem görürken 3,7 dolar düzeylerine kadar gerileme yaşayan TORN, alınan önlemlerle beraber ancak 4,92 dolar seviyesine kadar artış gerçekleştirdi. Ancak bu da yeterli olmadı ve yatırımcılar adı geçen saldırıdan büyük bir darbe aldı. Sonuç itibariyle Tornado Cash’in yaşadığı bu şaşırtıcı gelişme ve siber saldırının sonrasında dünyanın popüler olarak yer alan diğer kripto para borsaları da hızla tedbir alma kararı aldılar. Saldırıyla karşı karşıya kalmasından kısa bir süre sonra engellenen TORN yatırma işlemleri, halen engelli durumda bulunuyor. Alınan önlemlerin tamamının da şu ana kadar altcoini eski düzeylere ulaşması için yetersiz kaldığı açık görünüyor. Ancak yine de bu tedbirlerin yetersiz kaldığı biliniyor olsa dahi en azından şuan için zararın önlenebilmesi hedefleniyor.