Euler Finance, siber saldırının ardından projeyi kurtarma faaliyetlerine hız vermişti. Yapılan müzakereler sonucu, siber saldırgan çalmış olduğu fonların hemen hemen hepsini geri gönderdi.

Siber saldırı sonucu Euler Finance isimli merkezi olmayan bir kredi projesinden ele geçirilen fonlar, saldırgan tarafından geri yollandı. Toplamda 31 milyon dolarlık kripto, ekip tarafından beklenilen kurtarılabilir fonların yüzde 90’ını kapsıyor.

13 Mart’ta Euler Finance, 197 milyon değerinde kripto paranın kaybına sebep olan bir saldırı altında kalmıştı. Şirket, ele geçirilen fonları geri alabilmek adına saldırgana 19,7 milyon dolar tutarında yüzde 10’luk bir ödül teklifi sunulmuştu. Fonların kalan yüzde 90’ının iade edilmemesi durumunda saldırganla alakalı verilen bilgiler için bir milyon dolarlık bir ödül kampanyası başlatılacağı uyarısı da yapılmıştı.

İade edilen fonların değeri proje tarafından önceden sunulan yüzde 10’luk ödülü de göz önünde tutularak 177 milyon doları geçiyor. Euler Labs yapımcısı, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda, saldırgan ile müzakerelerin iyi geçtiğini ve kurtarılabilir fonlarının tamamının iade edildiğini bildirdi.

Siber tehdit aktörü, saldırıdan üç gün sonra Tornado Cash vasıtasıyla 1,8 milyon doları akladığında kuşkuları üzerine çekmişti. Kurtarma süreci de 18 Mart’ta 5,4 milyon doların Euler’e geri ödenmesiyle başlamıştı. Sonraki günlerde, saldırgan değişen aralıklarla kriptoları geri ödemeyi sürdürdü.

Siber saldırılar, kripto para sektöründe sık sık gerçekleşen bir problem olmasına rağmen, Euler Finance ekibinin müzakereleri sonucunda iade edilen fonlar, aynı durumdaki başka projelerin de kurtarma umudunu yeşertmeyi başardı.