2022 yılında Kaspersky’nin algılama sistemleri, her gün ortalama 400 bin kötü amaçlı dosya dağıtıldığını keşfetti. Bu oran 2021′ e kıyasla yüzde 5’lik bir büyümeye işaret ediyor. Kaspersky uzmanları bazı tehdit türlerinin sayısının da arttığını belirtiyor. Örneğin, Kaspersky günlük olarak tespit edilen fidye yazılımı oranındaki yüzde 181’lik artışı keşfetti. Kaspersky’nin siber güvenlik dünyasındaki kilit değişiklikler hakkında yıllık tahminler ve analitik raporlar serisi Kaspersky Security Bullet’in (KSB) bir parçası olarak yayınlanıyor. 

Kaspersky’nin algılama sistemleri son 10 ay içinde günde ortalama 403 bin yeni kötü amaçlı dosya keşfetti. Karşılaştırıldığında, bu dosyaların yaklaşık 380 bini 2021’de her gün tespit edildi ve bu da yüzde 5’lik bir sıçramaya işaret ediyor. Toplamda, Kaspersky sistemleri 2022 ‘de geçen yıla göre 6 milyon daha fazla olmak üzere yaklaşık 122 milyon kötü amaçlı dosya tespit etti.

Kaspersky araştırmacıları, günlük karşılaşılan fidye yazılımı payının 2021’e kıyasla yüzde 181 arttığını ve günde 9 bin 500 şifreleme dosyasına ulaştığını keşfetti. Kaspersky güvenlik çözümleri, diğer tehditlerin yanı sıra, virüslü cihazlara kötü amaçlı yazılımların veya istenmeyen uygulamaların yeni sürümlerini yükleyen kötü amaçlı programlar olan Downloaders’ın payındaki yüzde 142’lik büyümeyi de tespit etti.

Windows, tehdit ailelerinin yayıldığı tüm platformlar arasında saldırıların ana hedefi olmaya devam etti. 2022’de Kaspersky uzmanları, Windows cihazlarına saldıran ortalama 320 bin kötü amaçlı dosya keşfetti. Tüm kötü amaçlı dosyaların yüzde 85’i Windows’u hedef aldı. Ancak, saldırganlar için tek popüler platform Windows değil. Bu yıl, Kaspersky’nin algılama sistemleri ayrıca günlük olarak dağıtılan Microsoft Office formatlarındaki kötü amaçlı dosyaların payının iki katına çıktığını keşfetti.

2022’de Kaspersky uzmanları ayrıca her gün Android platformunu hedefleyen kötü amaçlı dosyaların payında yüzde 10’luk bir artış olduğunu tespit etti. Bu nedenle, Windows ve Office dosyalarına ek olarak, Android kullanıcıları da dolandırıcıların favori hedeflerinden biri haline geldi. Dünyadaki binlerce Android kullanıcısını pusuya düşüren kötü şöhretli 2022 kampanyaları Harly ve Triada truva atı bu trendin başlıca örnekleri olarak öne çıkıyor.

Kaspersky Zararlı Yazılımla Mücadele Araştırma Başkanı Vladimir Kuskov, “Tehdit manzarasının sınırlarını ne kadar hızlı genişlettiği ve kullanıcıların günlük yaşamlarında görünen yeni cihazların sayısını göz önünde bulundurursak, gelecek yıl günde 400 bin değil, yarım milyon kötü amaçlı dosya tespit edilebilir. Hizmet Olarak Kötü Amaçlı Yazılım’ın geliştirilmesiyle, herhangi bir acemi dolandırıcının artık programlama konusunda teknik bilgi sahibi olmadan cihazlara saldırabilmesi nedeniyle tehlike giderek daha da artıyor. Siber suçlu olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Sadece büyük kuruluşlar için değil, her sıradan kullanıcı için güvenilir güvenlik çözümleri kullanmak ve böylece siber suçluların kurbanı olmaktan kaçınmak çok önemlidir. Kaspersky uzmanları da bu tehditlere karşı korunmak ve kullanıcıları dolandırıcılık faaliyetlerinden kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklar, böylece günlük çevrimiçi deneyimleri tamamen güvende olacak.” dedi.