İnternet kullanımı giderek artmaya devam ederken, özellikle pandemiyle birlikte internette geçirilen vakit daha da uzadı. Bu durum siber zorbalık olaylarının da artmasına neden oldu. İstinye Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Ezgi Ildırım Özcan, siber zorbalıktan korunmak için önerilerini Maramiro ile paylaştı. Siber zorbalığa maruz kalmamak için güvenlik önlemlerinin alınmasının önemine dikkat çeken Özcan, siber zorbaların ise adli birimlere bildirilmesini önerdi.
 
Çağımızın gereği olarak bilgisayar ve telefonla sürekli iç içeyiz. Pandemiyle birlikte iş ve okul online ortama taşındı, arkadaş görüşmeleri dahi online yapılmaya başlandı. Son 10 yıl içerisinde dünya üzerinde internet kullanımı neredeyse yüzde 100 arttı. Benzer şekilde Türkiye’deki internet kullanımı da son 10 yıl içerisinde yüzde 42,9’dan yüzde 82,6’ya çıktı. Bu durum siber zorbaların artmasına da neden oldu. İstinye Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ezgi Ildırım Özcan, siber zorbalıktan korunmak için önerilerini sıraladı.
 
İnternet temelli davranışların sayısı artırıyor

Artan internet kullanımının internet temelli davranışları da etkilediğini belirten Özcan, “Artan internet erişimi ve kullanım sıklığı, internet temelli davranışların sayısını artırıyor. İnsanlar internet üzerinde sosyalleşiyor. Bugün 4.48 milyar kişi sosyal medya kullanıyor. Bu kişiler sosyal medyada online kimlik oluşturuyor ve bu kimliklerine uygun paylaşımlar yapıyor. Bu paylaşımların içeriği bazen kişilere zarar verici nitelikte olabiliyor. İnternet ya da bilgisayar teknoloji kullanılarak niyetli olarak, başkalarına zarar vermek amacıyla yapılan paylaşımlara siber zorbalık deniyor.” şeklinde konuştu.
 
Siber zorbalık davranışlarının farklı şekillerde karşımıza çıkabildiğini belirten Özcan, bu davranışların bazılarını; kişinin tehdit edici e-postalar alması, istemediği fotoğraf ve videolarının yayınlanması, kullanıcının adına sahte hesap açmak ve paylaşımlarda bulunmak, kişinin fotoğraf ya da paylaşımlarına saldırganca yorumlar yapma ya da onlar üzerinde değişiklikler yaparak kişiyi küçük düşürecek şekilde paylaşım yapmak, dışlanma, elektronik araçlar aracılığıyla tacizde bulunma şeklinde sıraladı.
 
Siber zorbaları adli birimlere bildirin

Siber zorbalık mağduru olmamak için dikkatli davranmamız gerektiğini belirten Özcan; “Sanal dünyada yaptığımız paylaşımların içeriği önem kazanıyor. Sanal dünya disinhibisyon etkisi yaratarak, normalde paylaşmak istemeyeceğimiz, çekineceğimiz bilgileri rahatlıkla paylaşabiliyoruz” diyerek siber zorbalıktan korunmak için önerilerde bulundu.

Özcan, paylaşımlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca güçlü şifrelerle hesaplarımızı korumamız gerektiğinin altını çizdi. Herhangi bir siber zorba ile karşılaşıldığında adli birimlere haber verilmesi gerektiğini vurguladı. Siber zorbalara katkı sağlanmaması gerektiğini, siber zorbaların paylaşımlarını ‘like’ ederek, ‘repost’ ya da ‘retweet’ edip paylaşarak, onaylayıcı davranışlarda bulunarak zorbalığın yaygınlaşmasına destek olunmaması gerektiğini ifade etti. Son olarak siber zorbalığa maruz kalındığında zorbalıkla cevap verilmemesi gerekildiğinin önemine dikkat çekti.