Uzmanlar, son zamanlarda ortaya çıkan modern ve akıllı tarım makinelerinin bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olduğuna dikkat çekti. Ayrıca uzmanlar, bu durumun küresel tedarik zincirlerine risk yarattığını belirtti.

Artık gelişen teknolojileri hayatımızın her alanında görüyoruz. Bu akıllı teknolojilerin hayatımızı kolaylaştırması ve daha verimli hale getirmesini öngörüyoruz. Bu konuda akıllı teknolojiler, tarımın da daha verimli ve üretken hale gelmesi için giderek daha fazla kullanılıyor. Yeni nesil tarım makineleri, insanlara olan ihtiyacı en aza indirerek yapay zeka ile tarımsal süreçlerin yürümesine olanak tanıyor.

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan bir raporda, ‘akıllı’ tarım makinelerinin de siber saldırıya uğrayabileceği vurgulandı.

Son dönemde Covid-19 ve Ukrayna’daki savaşın tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini görüyoruz. Bu olumsuz etkilere dikkat çeken uzmanlar, siber suçluların ekin dikmek veya hasat için kullanılan yeni nesil tarım makinelerindeki açıklardan yararlanabileceğinin altını çizdi.

Muddy Machines’in Kurucu Ortağı Chirs Chavasse, ‘’Dünyanın herhangi bir yerindeki insanların bu makineleri denetleyip kontrol edebilmeleri konusunda gerçek bir risk var.’’ dedi. Chavasse, potansiyel olarak bir kişinin bu sistemleri hack’leyerek çalışmasını engelleyebileceğini söyledi.