Dark web üzerinde faaliyet gösteren siber suçlular, korsan mahkeme kurarak aralarındaki sorunları çözmeye çalışıyorlar.

Tehdit istihbarat firması olan Analyst1’in araştırmacıları, geçtiğimiz günlerde bazı büyük siber suç forumlarındaki yapılanmaları değerlendirdi. Buna göre en az ikisinin, suçluların şikayette bulunabilecekleri ve birbirleriyle anlaşmazlıkları çözebilecekleri resmi olmayan bir mahkeme sistemine sahip oldukları açıklandı. Analist1’in araştırması, dark web’de faaliyet gösteren onlarca davanın günlük olarak bu mahkemelere taşındığını ve forum yönetimi üyelerinden anlaşmazlıkları çözmelerinin beklendiğini ifade edildi. Bu mahkemelerde 600’den fazla suç başlığı olduğu, farklı miktarlarda para cezaları kesildiği belirlendi.

Analist1’in baş güvenlik stratejisti Jon DiMaggio’ya göre; anlaşmazlıklardan karlı çıkan taraf, davayı açan suçlular oluyor.  DiMaggio, “Sistem, hakem kararını vermesine rağmen davacılar ödeme almadığında işe yaramaz.” şeklinde konuştu. DiMaggio, “Suçlular bu forumlarda itibarlarını artırmak için çok çalışıyorlar. Bu forumlar, fidye yazılımı ortaklık alımının yanı sıra kötü amaçlı yazılım satışı, ihlaller, erişim istismarı hatta hack hizmetlerinin bile verildiği yerler olarak biliniyor.” ifadelerini kullandı.

Huntress Labs’tan araştırmacılar da, siber suçluların kendi davranış kurallarına ve bu kuralları uygulamak için bir tür yeraltı mahkeme sistemine sahip olduklarını duyurmuştu. Şirketin izlediği bir davada, kötü amaçlı yazılımla gerçekleştirdikleri saldırılar için ödeme yapmak isteyen, bağlı kuruluşlardan hizmet olarak fidye yazılımı grubu DarkSide operatörlerine karşı çok sayıda şikayette bulunulduğu tespit edilmişti.