Telefonlardan hemen silinmesi gereken yeni bir zararlı klavye uygulaması ortaya çıktı. Toplam 40 milyondan fazla indirilen uygulama, hem iOS hem Android tarafında yer alıyor.

Bu sefer gündeme gelen yukarıda bahsettiğimiz söz konusu zararlı uygulama, Ai.type isimli bir klavye. Hem Android hem de iOS için sunulan uygulama, söylendiği kadarıyla 40 milyonda fazla cihaza indirilmiş. Bu açıdan çok geniş bir kitleye yayılan uygulama, araştırmacılara göre kişilerden habersiz satın alma yanında gizli reklam gösterme ve habersiz reklam tıklama gibi birçok istenmeyen işleme imza atıyor.

Klavyenin mesajları okuma, kişilere erişme ve fotoğraf ile videolara bakma gibi geniş izinler aldığı aktarılırken, bu durumun da bilgi hırsızlığı açısından ciddi bir risk oluşturduğu aktarılıyor. Araştırmacılar bu uygulamanın kişilerin üstünden yaptığı habersiz işlemlerin toplamda tam 18 milyon dolara ulaştığını düşünürken, Ai.type‘ın hemen cihazlardan silinmesi tavsiye ediliyor.

Android tarafında bu tarz sorunlar iOS tarafına oranla daha sık karşımıza çıkıyor Ai.type şu an Google Play Store’dan kaldırılmış durumda. Ancak uygulamaya halen Apple App Store’dan ulaşabiliyorsunuz. Apple’a konu hakkında bildirim yapıldığı ancak bir somut adımın henüz gelmediği aktarılıyor. iOS cihazlarda Android cihazlarda olduğu gibi gizli işler yapma konusunda çok daha sınırlı olan uygulama, bu açıdan market dışına hemen alınmayabilir deniyor.

Burada kullanıcıların çok dikkatli olması ve kullanıyorlarsa iPhone’larından Ai.type’ı kaldırması tavsiye ediliyor. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.