Londra merkezli haber kuruluşu Guardian’a yönelik bir fidye yazılım saldırısının, gazetenin temel operasyonlarını aksattığı ve ofisteki kablosuz ağdan personel kantinindeki kasalara kadar her şeyin kapanmasına yol açtığı belirtildi.

20 Aralık’ta başlayan siber saldırının ‘IT ağını ve sistemlerini etkileyen ciddi bir olay’ olduğu da gelen bilgiler arasında yer aldı. Guardian yönetimi, ofisi kapatarak çalışanlarına Noel tatili boyunca uzaktan çalışmalarını söyledi. CEO Anna Bateson, bu hafta çalışanlara gönderdiği bir e-postada ofisin 23 Ocak’a kadar kapalı kalacağını vurguladı. Ayrıca şirketin bordro sisteminin normale döndüğünü ifade eden Bateson, ödemelerin bu ay içerisinde yapılacağına dikkat çekti.

Guardian sözcüsü, ‘’Sistemlerimizi eski haline getirmek için çalışmalarımız devam ediyor ve bu birkaç hafta sürecek. Teknik ekiplerimizin temel teknik işlere odaklanabilmeleri için çoğu personelden önümüzdeki üç hafta boyunca evden çalışmalarını istedik.’’ dedi.

Çalışanlar bu siber saldırıyı ‘kabus’ olarak tanımlarken, gazetenin faaliyetlerinin siber saldırıyı takip eden ilk birkaç gün durma noktasına geldiğinin altı çizildi. Ayrıca çalışanların bazı dosyaların kaybolmasından veya ihlalden etkilenmesinden endişe duyduğu da belirtildi.