Kaspersky’nin ICS tehdit ortamı raporuna göre, 2022’nin ilk yarısında Türkiye’deki endüstriyel kontrol sistemleri (ICS) bilgisayarlarına kötüye kullanılan araçlar, kimlik avı sayfaları ve casus yazılımlar yoluyla birden fazla yoldan saldırı düzenlendi.

ICS bilgisayarları, mühendislerin ve operatörlerin petrol, gaz, enerji, otomotiv, bina otomasyonu altyapıları ve diğer alanlarda iş istasyonlarından denetleyici kontrol ve veri toplama sunucularına (SCADA) erişimi ve İnsan – Makine Arayüzüne (HMI) uzanan çeşitli otomasyon işlevlerini gerçekleştirmeleri için kullanılıyor. Endüstriyel bilgisayarlara yapılan siber saldırılar, üretim hattında ve tesisin tamamında maddi kayıplara ve üretimde aksamalara neden olabileceğinden son derece tehlikeli kabul ediliyor. Tüm bunların yanında hizmet dışı kalan sanayi kuruluşları bölgenin sosyal refahını, ekolojisini ve makroekonomisini ciddi şekilde etkileyebiliyor.

META bölgesinde petrol ve doğalgaz sektöründe hizmet veren ICS bilgisayarları 2022’nin ilk yarısında en yoğun saldırılarla karşı karşıya kaldı. Bina otomasyon sistemlerine yönelik saldırılar ikinci sırada yer aldı. Enerji sektörü de saldırıya uğrayan ilk 3 sektör arasındaydı.

Toplamda son altı ayda, Türkiye’deki her üç ICS bilgisayarından birinde çeşitli türden kötü amaçlı girişimler engellendi.

Kötü amaçlı komut dosyaları ve kimlik avı sayfaları, Türkiye’de ICS bilgisayarlarına saldırmanın en popüler yolları arasında yer alıyor. 2022’nin ilk yarısında bu tür komut dosyaları ve sayfalar ICS bilgisayarlarının yüzde 30’unu hedef aldı. Bu oran, 2021’in ikinci yarısına göre yüzde 10’luk bir artışa karşılık geliyor.

2022’nin ilk yarısında Türkiye’deki ICS bilgisayarlarının dörtte birinden fazlasında casus yazılımlar engellendi. Bu oran 2021’in ikinci yarısında yüzde 21 civarındaydı.

Kaspersky Teknik Uzman Lideri Emad Haffar, “Gelişmiş saldırılar, endüstriyel kontrol sistemlerini etkileyen siber tehditlere olan ilgiyi artırdı. BT ve OT sistemlerinin entegrasyonu, kapsamlı bir siber güvenlik programına olan ihtiyacın altını çiziyor. Dijital dönüşüm programları, tesis sınırları içinde yeni ve potansiyel olarak güvenli olmayan cihazların güvenle yaygınlaştırılmasını ve çalışmasını sağlamak için yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyor.” dedi.