Robotik, üretim için endüstriyel kontrol sistemleriyle birlikte kullanılmaya devam ediyor, el emeğine bir alternatif oluşturuyor ve iş verimliliğini de artırıyor. Ancak Kaspersky araştırmasına göre Türkiye’deki imalat şirketlerinde çalışanların çoğunluğu robotlara yönelik olası siber saldırılar nedeniyle önemli riskler olduğuna inanıyor. Örneğin, çalışanların yüzde 61’i bir siber saldırı durumunda robotlar tarafından yürütülen üretim süreçlerinin kesintiye uğrayabileceğini ve birkaç hafta hatta daha uzun süre durabileceğini düşünüyor.

Çalışanların yalnızca yüzde 18’i bir siber saldırı durumunda devre dışı kalan robotların hemen onarılabileceğine inanıyor ve yüzde 19’u bunun birkaç gün sürebileceğini söylüyor. Çalışanların yarısından fazlası kurtarma operasyonlarının daha da süreceğini düşünüyor. Yüzde 50’si birkaç haftadan yarım yıla kadar süreceğini, yüzde 8’i 7 aydan bir yıla kadar süreceğini düşünüyor ve yüzde 3’ü robotlara yönelik bir siber saldırı durumunda üretim kesintisinin bir yıldan fazla süreceğine inanıyor.

KasperskyOS İş Birimi Başkanı Andrey Suvorov, “Yaptığımız araştırmalara göre, katılımcılardan yalnızca şirketlerindeki robotlaşma düzeyini değil, aynı zamanda ilgili siber risklere direnme yeteneklerini de değerlendirmelerini istedik. Robotların ne kadar korunduğunu değerlendirirken birçok çalışanın kafasının karışık olduğu ortaya çıktı. Güvenlik konusuna daha fazla dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorlar ve siber saldırıdan sonra bir robotun ne kadar çabuk tamir edilebileceği konusunda şüpheleri var. Aslında, modern endüstriyel IoT sistemlerinin düzgün çalışması ve korunması, içindeki tüm karmaşık akıllı cihazlarla ilgili endişelerle karşı karşıyayız. Bu nedenle, belirli kurumsal birimleri veya tüm BT sistemini korumak için siber bağışıklık çözümleri sunarak endüstriyel robotları, ICS makinelerini veya otonom araçları, genelgeçer güvenlik araçlarını bile kullanmadan çoğu siber saldırıya karşı bağışık hale getiriyoruz. Örneğin, Kaspersky IoT Secure Gateway’ler BT sistemini koruyabilir ve saha düzeyindeki verileri güvenli bir şekilde toplayıp dijital platformlara ileterek ekipman ve üretim süreçlerinin tam ve güvenilir resmini sağlar.” yorumunu yaptı.