Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde bir tweet paylaştı. Paylaştığı gönderide pek de bilinmeyen bir arama motorunun Twitter sayfasını etiketleyen Jack, varsayılan arama motoru olarak bu arama motorunu kullandığını belirtti.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ortamlarından biri olan Twitter, 21 Mart 2006 senesinde Jack Dorsey isimli bir yazılımcı tarafından kurulmuştu. Kendi kurduğu ve CEO’su olduğu platformda günde yalnızca iki saat zaman geçirdiğini belirten Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde kurucusu olduğu platformda yeni bir gönderi paylaştı. Paylaştığı tweette Jack’in varsayılan arama motorunun dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google olmadığı ortaya çıktı.

Jack Dorsey, Twitter hesabında DuckDuckGo isimli bir arama motoru sayfasını etiketleyerek “@DuckDuckGo’yu seviyorum. Bir süredir varsayılan arama motorum bu. Uygulaması ise daha da iyi!” şeklinde bir tweet paylaştı. Bunun ardından DuckDuckGo isimli Twitter hesabı, “Bunu duymak güzel @jack! Ördek tarafında olduğun için mutluyuz” şeklinde bir tweet ile Jack Dorsey’e karşılık verdi.

Gizliliğe önem veren bir arama motoru: DuckDuckGo

DuckDuckGo, 2008 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve tamamen kullanıcı gizliliğini ön planda tutan bir arama motoru. Kullanıcılarının IP adreslerini ve kişisel arama sonuçlarını hiçbir şekilde kaydetmeyen DuckDuckGo, bu nedenle daha güvenli bir arama motoru olarak görülüyor. Google ise neredeyse tüm kullanıcı verilerini reklam verebilmek için topluyor ve bu nedenle kullanıcıların gözünde pek de güvenli görünmüyor.

Jack Dorsey’in dünyanın en ünlü arama motoru Google yerine DuckDuckGo’yu kullanmasının sebebinin de güvenlik olduğu düşünülüyor.

Bunun yanı sıra DuckDuckGo’nun çalışma prensibi biraz daha farklı. Google bazı zamanlarda en iyi sonuçlardan ziyade en çok aranan ve tıklanan sayfaları kullanıcıların karşısına çıkarabiliyor. DuckDuckGo ise kullanıcının yaptığı aramaya en uygun ve en iyi sonuç olduğuna inandığı sayfaları kullanıcının karşısına çıkarıyor.