Twitter’ın, kullanıcılardan hesap güvenliğini sağlamak amacıyla istediği bilgileri ‘hedefli reklamcılığa’ alet ettiği ortaya çıktı. Zaten bunu yaptığını şirket, 2019 yılında kabul etmişti. Telefon numaralarını ve iki faktörlü kimlik doğrulama için hesaba eklenen mail adreslerini hedefli reklam sunmak için kullandığını açıklamıştı.

ABD’de tüketici haklarının korunması amacıyla kurulan Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Twitter’ın bu tutumunu ‘aldatıcı’ bulduğunu ve 2011’de yapılan bir düzenlemeye aykırı davrandığını vurguladı. Twitter’ın 140 milyon kişinin verilerini izinsiz bir şekilde kullandığını belirten FTC, sosyal medya platformuna yaptırım uygulanacağını açıkladıktan hemen sonra Twitter’a 150 milyon dolar para cezası verildiğini belirtti. Ayrıca aldatıcı yöntemlerle topladığı kullanıcı verilerinden kar elde etmesini de yasakladığının altını çizdi.

FTC Başkanı Lina Khan, 140 milyondan fazla kişinin etkilendiği bu skandalın ardından şu şekilde konuştu: ‘’Şikayette belirtildiği gibi Twitter, güvenliği bahane ederek kullanıcılardan verilerini aldı. Ancak daha sonra, reklamlarla kullanıcıları hedeflemek için de bu verilerden faydalandı.’’

ABD Başsavcı Yardımcısı Vanita Gupta, ‘’150 milyon dolarlık ceza, Twitter’a yönelik iddiaların ciddiyetini yansıtıyor. Bugün önerilen anlaşmanın bir sonucu olarak uygulanacak yeni önlemler ile kullanıcıların gizliliğini tehdit eden daha fazla yanıltıcı taktiklerin önlenmesine de yardımcı olacaktır.’’ dedi.