Sentez Medya tarafından 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 6’ncı Siber Güvenlik Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Sosyal Medya Uzmanı Abdi Baktur, sosyal medyada bireysel güvenliğin sağlanması adına atılması gereken adımları ve alınması gereken önlemleri aktardı.

Abdi Baktur, sosyal medyada güvenlik ya da bireysel güvenlik anlamında son zamanların en önemli konusunun ‘dijital mahremiyet’ olduğunu dile getirdi.

Abdi Baktur sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘’Aslında güvenliğimizi tehdit eden en önemli unsur ‘dijital mahremiyet’ diyebilirim. Özellikle sosyal medyada dijital mahremiyetin giderek azaldığını ve bu açıdan kendi şahsi güvenliğimizin tehlikeye girdiğini söyleyebilirim. Dijital mahremiyet bizi nasıl etkiliyor ondan bahsetmem gerekirse, insanlar kendilerinin kişisel bilgilerini, fotoğraflarını yani verilerini hiç düşünmeden paylaşabiliyorlar. Bu paylaşımlarda kötü niyetli insanların kullanmalarına sebep olabiliyor. En büyük sıkıntı bu. Sosyal medyada bir diğer sıkıntı ise ‘oltalama’ diyebilirim. Bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle Instagram’da telif hakkı gibi sahte mesajlarla oltalama bağlantıları gönderiliyor. Bu bağlantılara tıklayan insanlar da hesaplarının çalınmasına sebep oluyor. Şunu belirtmek isterim ki; sosyal medyadan gelen hiçbir bağlantıya vatandaşlarımız tıklamamalı. Tıkladıklarında da asla ama asla kişisel bilgilerini girmemeliler. Hiçbir sosyal medya platformu size bağlantı göndermez ve giriş bilgilerinizi tekrar girmenizi istemez. Türkiye’de her gün binlerce hesap Instagram’da özellikle hack’leniyor bu şekilde.’’

VİDEO: 083
BAŞLIK: Sosyal Medyadan Gelen Hiçbir Bağlantıya Tıklamayın
KONUŞMACI: Abdi Baktur – Sosyal Medya Uzmanı