Ukrayna’da gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda devlet kurumunun web sitelerine ulaşılamadı.

Geçtiğimiz haftalarda Belçika’da büyük bir siber saldırı gerçekleşmişti. Saldırı sonrasında, Belçika Savunma Bakanlığı’nın e-posta sistemleri yaklaşık olarak bir ay boyunca çalışmamıştı. Şimdi aynı saldırı ile Ukrayna karşı karşıya kaldı.

Ukrayna’da gerçekleştirilen siber saldırı sonrasında yapılan açıklamada, 7 bakanlık sitesinin ve bazı kamu kurumlarının etkilendiği belirtildi. Yetkililer henüz bir sonuca varmak için erken olduğunu ifade etti.

Moskova ile ABD ve müttefikleri arasında bu hafta gerçekleştirilen güvenlik görüşmelerinden sonra saldırı sosyal medyada tartışma konusu haline geldi.

Yapılan bir diğer açıklamaya göre, şüpheli Rus bilgisayar korsanları Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesine bir mesaj bıraktılar. Bırakılan mesajda, “Ukraynalılar! Hakkınızda tüm bilgiler herkese açık hale geldi. Kork ve daha kötüsünü bekle. Bu senin geçmişin, bugünün ve geleceğin…” yazdığı vurgulandı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’ne karşı savaşan Ukrayna isyancı ordusuna ve tarihi topraklara da yayınlanan mesaja bir gönderme yapıldığı öne sürüldü. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, siber saldırı ile ilgili; “Büyük bir siber saldırı sonucunda, dışişleri bakanlığı ve diğer devlet kurumlarının web sitesi geçici olarak düştü. Uzmanlarımız BT sistemlerinin çalışmalarını geri getirmeye başladılar ve siber polis bir soruşturma açtı.” şeklinde konuştu.

Rusya’nın, geçtiğimiz hafta Ukrayna sınırına 100 bin asker göndermesi ise dikkat çekti. Cuma günü Rusya Savunma Bakanlığı, bu olayı ‘tatbikat’ olarak tanımladığını açıkladı. Ukrayna’da yaşanan bu siber saldırı sonrasında gözler tekrardan Rusya’ya çevrilirken, yapılan siber saldırının sonuçları şuan itibariyle belli olmamakla birlikte Ukrayna halkı kişisel bilgilerinin güvenliğinden endişe ediyor.