Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte savaşın sadece cephede değil, dijital ortamda da yapılması dikkat çekti. Ukrayna, Rusya’ya karşı binlerce siber güvenlik uzmanını işe alırken, gönüllüler ise çevrimiçi mücadele eden Ukraynalı ‘BT Ordusu’na katılmak için akın etti.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, gönüllü siber ordusunun kurulduğunu açıklamıştı. Federov, resmi Telegram kanalında yapılan bir paylaşımda, “Dijital alanda çok yetenekli Ukraynalı vatandaşlarımız var: Yazılımcılar, siber uzmanlar, tasarımcılar, metin yazarları, pazarlamacılar.” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna’da bir süredir hacker grubu Anonymus da dahil olmak üzere hacktivistler, Rus hedeflerine yönelik DDoS saldırıları başlatmıştı, ayrıca Belaruslu silah üreticisi Tetraedr’den veri aldığı biliniyordu. Ancak, devam eden bir savaşın ortasında faaliyet göstermek için tasarlanan hükümet liderliğindeki gönüllü bir ‘BT Ordusu’nun ortaya çıkmasının tarihe geçeceği belirtiliyor.

Söz konusu siber ordudan haberi olan Ukraynalı eski bir devlet görevlisi, ordunun Rus siber saldırılara karşı cevap vermek için bir yol olarak kurulduğunu belirtti.

Siber Tehdit İttifakı Başkanı ve Başkan Obama’nın eski Beyaz Saray siber koordinatörü J. Michael Daniel, “Ukrayna gibi varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olan bir ülke için, bu tür bir çağrının çıkması ve bazı vatandaşların yanıt vermesi gerçekten şaşırtıcı değil.” şeklinde konuştu.