Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, son zamanlarda artan siber tehditlere karşı Türkiye’nin elde etmiş olduğu başarılara dikkat çekti.

2014 yılında kurulmuş olan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) aracılığıyla 252 bin 883 zararlı internet adresine toplam 108 milyon erişim engellendi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Cumhurbaşkanı’nın sesini yapay zeka ile taklit ederek üst düzey kamu yöneticilerini ve iş insanlarını dolandırmaya çalışan şahısı yakalatması siber güvenlik konusunu tekrardan gündeme getirmişti.

Uraloğlu, bu olayın ardından ülkelerin ulusal güvenliği konusunda siber güvenliğin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti.

Uraloğlu, yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi: ‘’Bu sayede ülke genelinde internet kullanıcıları ve sistemlerine yapılabilecek saldırıların önlenmesi sağlanmıştır. Toplamda 16,7 milyon IP adresinin her biri için düzenli olarak yapılan taramalarla zafiyete ait riskler proaktif şekilde tespit edilebilmektedir. Bu noktada USOM tarafından 55 binden fazla resmi olarak siber güvenlik açıklıkları yazıları ilgili kurum ve kuruluşa bildirilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanmıştır. 252 bin 883 adet zararlı internet adresine toplam 108 milyon erişim engellendi. 4 bin 146 adet siber güvenlik bildirimi duyuruldu. 44 bin 835 adet alan adının yapay zeka teknolojisiyle vatandaşları dolandırmaya yönelik oltalama olarak kullanıldığı tespit edildi.’’