Avukat Dilay Metin, Maramiro TV’ye pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte uzaktan çalışmanın artık şirketlerin de kullandığı bir yöntem olması hakkında konuştu. Dilay Metin, uzaktan çalışma döneminde kişisel verilerin korunmasıyla ilgili alınması gereken önlemlerden bahsetti.

Dilay Metin, pandeminin hayatımızı sadece sağlık alanında etkilemediğini belirtirken, çalışma hayatında çok büyük olumsuz etkilere yol açtığını ifade etti. Metin, bunun yanında az da olsa olumlu etkilerinin de bulunduğunu söyledi.

Avukat Dilay Metin konuşmasına şu sözlerle devam etti: ‘’Pandemi dönemiyle hayatımızda daha çok yer kaplayan alanın, uzaktan çalışma sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Uzaktan çalışma aslında 2016 yılında kanunlarımızda yer aldı. Ama 2021 yılında, pandemiyle birlikte daha belirgin bir şekilde hem yönetmeliği düzenlendi hem de daha etkin bir şekilde hayatımızın bir parçası oldu. Uzaktan çalışmada önceden işçi ve işverenin karşılıklı anlaşması şeklinde uzaktan çalışma geçiliyordu fakat pandemi nedeniyle zorlayıcı sebepler arasında salgın hastalık yer aldığı için, salgın hastalık kapsamında artık işçinin onayı aranmıyor. Bu açıdan tarafların net bir anlaşma çerçevesi belirlemesi gerekiyor. Burada asıl önemli olan konu, bu anlaşmada işverenin verilerin güvenliği sağlaması durumu. Tabii burada tedbiri alacak olan her ne kadar işveren olsa da işçiye de düşen sorumluluklar var. İşveren verileri korumak için daha güvenli bir ağ oluşturması gerekiyor. Belki iş yerinde aldığı önlemler yeterli olabilecekken, uzaktan çalışma ile birlikte bu verilerin daha geniş bir çapta korunması gerekiyor.’’

VİDEO: 010
BAŞLIK: Uzaktan Çalışmada Verilerin Korunması
KONUŞMACI: Dilay Metin – Avukat
RÖPORTAJ: İdil Köksal