Sentez Medya tarafından 17 Mayıs 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 5’inci Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Avukat Halil Murat Berberer, kişisel verileri koruma anlamında veri minimizasyonu ve veri silmeyle ilgili bilgilerini aktardı.

Halil Murat Berberer, kişisel verilerin korunması anlamında verinin minimizasyonunun önemli olduğuna dikkat çekti. Bu anlamda kişisel verileri korumu bağlamında alınması gereken tedbirlerin teknik ve idari tedbirler olmak üzere ikiye ayrıldığını belirten Berberer, bu tedbirler için doğrudan firmaların aklına veri silme ve imha yönetimi gelmediğini dile getirdi.

Halil Murat Berberer konuşmasına şu şekilde devam etti: ‘’Ancak topladıkları verileri belirli periyotlarla ve saklama sürelerinde doğru bir yöntemle silip imha etmemeleri halinde saldırganların gerçekleştireceği bir saldırı sonucu ya da bir ihmal sonucu veri sızıntısı meydana gelebilir. Bu durumda doğal olarak hasar büyük olacaktır. Bunun için uygun bir saklama ve imha politikası eşliğinde yine oluşturacakları uygun bir planlama dahilinde doğru yöntemlerle ellerinde bulundurdukları verileri silip imha etmeleri ya da anonimleştirmeleri uygun bir tavır olacaktır.’’

VİDEO: 089
BAŞLIK: Verilerin Minimizasyonu ve Silinmesi
KONUŞMACI: Halil Murat Berberer – Avukat