Vodafone Italia yaptığı bir açıklamayla siber saldırıya uğradığını doğruladı. Şirket, müşterilerine, ülkedeki telekomünikasyon hizmetlerinin satıcısı olarak faaliyet gösteren ticari ortaklarından FourB S.p.A’nin siber saldırıya uğradığını ve bunun üzerine veri ihlal bildirimi yayınlandığını belirtti.

Yayınlanan veri ihlal bildiriminde, siber saldırının Eylül ayının ilk haftasında gerçekleştiği ve hassas verilerin ele geçirilmesiyle sonuçlandığı ifadeleri yer aldı. Çalınan veriler arasında; abonelik ayrıntıları, hassas veriler içeren kimlik belgelerini ve iletişim bilgilerini içerdiği açıklandı.

Yaşanan siber saldırı sonrasında hiçbir hesap parolasının veya ağ trafiği verisinin güvenliğinin ihlal edilmediği de gelen bilgiler arasında yer aldı. FourB’nin ihlal edilen sunuculara erişimin kapatıldığını ve gelecekte benzer bir olayın meydana gelmesini önlemek için sistemlerinde daha yüksek seviyeli güvenlik uygulanacağı vurgulandı.

KelvinSecurity adı ile bilinen bir grup ise siber saldırıyı üstlendi. Vodafone Italia’dan çaldıkları iddia edilen toplam 310 GB’lık 295 bin dosyalık bir koleksiyonu satmayı teklif eden grup, mesajlaşma ve hacker forumlarında önbelleğin reklamını yaptı.

Vodafone Italia, kimlik avcıları ve dolandırıcılar tarafından hedef riskinin arttığından dolayı müşterilerini dikkatli olması konusunda uyardı.