Android kullanıcılarının dikkat etmesi gereken yeni bir kötü amaçlı yazılım keşfedildi.

Google Play Store’da android kullanıcılarını tehdit eden yeni bir kötü amaçlı yazılım ortaya çıktığı ve birçok android kullanıcısının bu yazılımdan etkilendiği belirtiliyor.

Dolandırıcılık ve siber suç önleme şirketi ThreatFabric araştırmacıları tarafından tespit edilen Xenomorph, kullanıcıların banka hesaplarının ele geçirilmesini sağladığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Alien bankacılık truva atı yazılımına benzer bir koda sahip olan ve hassas finansal bilgileri çalmayı amaçlayan yeni yazılım, cihaza yüklendikten sonra kullanıcıdan erişilebilirlik hizmeti izinlerini talep ediyor. Bu izinlerin verilmesi üzerine kullanıcıların banka hesaplarından yetkisiz işlemler gerçekleştirilmesini sağlayan virüs, tüm bunları yaparken kısa mesaj bildirimlerini de devre dışı bırakıyor.

Günümüzde İspanya, Portekiz, İtalya ve Belçika gibi birçok Avrupa’lı finans kuruluşunu tehdit eden Xenomorph’un henüz ‘geliştirilme aşamasında’ olması sebebiyle güçlü bir tehdit yaratmadığını söyleyen ThreatFabric, yazılımın gelecekte tam potansiyeline ulaşarak tehlikeli bir hale dönüşebileceğini ifade etti. Ayrıca virüsün şimdiden 50 binden fazla cihaza bulaşması da dikkat çekti.