Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleri ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından 11-13 Şubat 2022 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 3’üncü Sektör Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Barikat Siber Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çelik, etkinliği değerlendirdi.

Ramazan Çelik, etkinliğin çok faydalı olduğunun altını çizdi. Çelik, bu etkinlik sayesinde 30’un üzerinde firma ile görüştüklerini dile getirdi. Bu firmaların hepsinin farklı hikayeleri olduğunu belirten Çelik, hepsiyle burada görüşme şansı yakaladıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Ramazan Çelik konuşmasına şu sözlerle devam etti: ‘’Normalde bu ortamda bir araya gelmek, onları tanımak ve onların neler yaptığını görmek için pek fırsatımız olmuyor. Ancak bu etkinlik sayesinde biz bu fırsatı yakalıyoruz. Ben eminim ki 3’üncü Sektör Zirvesi’nin sonunda birçok firma ortak işbirliği yapacak. Bizde bu firmaları destekleyerek, sistem ekosistemini ayakta tutacak ve birleştirecek bir rolü de üstlendik. Bir sonraki zirvede de bunun meyvelerini alıyor olacağız.’’

Ayrıca Ramazan Çelik, siber güvenlik stratejilerinden bahsetti. Çelik, stratejilerinin karşı karşıya kaldığı tehdit ve risklere karşı ne kadar etkinli olduğunu Maramiro’ya anlattı.

Ramazan Çelik stratejilerini şu şekilde tanımladı: ‘’Barikat kurulduğu günden beri stratejimiz ve bakış açımız; insan, süreç ve teknoloji şeklinde oldu. Dolayısıyla siber güvenlik sadece teknolojiye yapılan yatırımla değil, kurumların süreçlerinin dizayn edilmesi ve doğru, yeterli insan kaynağının korunması ve konumlandırılmasıyla da karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte aslında siber güvenliğe yaklaşımı; tahmin, koruma, müdahale ve geri dönüş bakış açısıyla da desteklenmesi gerekmektedir.’’

VİDEO: 047
BAŞLIK: Stratejimiz: İnsan, Süreç ve Teknoloji
KONUŞMACI: Ramazan Çelik – Barikat Siber Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı