5G teknolojisinin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte bazı spekülasyonları da beraberinde getirdi. Avustralya hükümeti 5G teknolojisi ile ilgili yayılan yalan haberler ile mücadele edeceğini açıkladı.

Samsung 5G telefonlar pazarı domine etti  

Samsung, Note 10 Plus 5G ve S10 Plus 5G telefonları ile birlikte kullanıcıları 5G ile buluşturmuştu. 5G cihazlar çok yaygın olmasa da, Samsung 5G telefonlar pazarı domine etti…

Avustralya 5G teknolojisi ile ilgili yalan haberleri bitirecek
Birçok ülke sahte haberler ile mücadele etmeye çalışıyor. Hükümetler sahte haberlerin halk tarafından protestoya dönüşmesinden endişeleniyor. Bu yüzden ülkeler Facebook ve Twitter gibi şirketlerin yalan haber yayılmasına engel olması için bazı çalışmalar yürütüyor.

Avustralya’daki ana telokominasyon şirketleri 5G teknolojilerini ülke çapında yaygın hale getirmeye başladı. Bu atılım sonrasında bazı basın organları geliştirilen teknoloji ile ilgili yalan haberlerin yayılmasına sebep oldu.

Alınan karar ile bu konu için 9 milyon dolar bütçe ayırdıklarını belirten yetkililer, 4 yıl boyunca çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı. Ayrılan bütçe ile birlikte 5G eğitimleri de başlayacak. Protestoların artmasından endişelendiklerinin altını çizen yetkililer, geliştirilen teknoloji ile ilgili bilimsel verilerin dikkate alınması gerektiğini savundu.

Avusturalya 5G teknolojisi ile ilgili yalan haber konusunda mücadele edecek

Haberleşme Bakanı Paul Fletcher “Halkımız telekomünikasyon sektörünün insan sağlığı konusunda sorun yataracağından endişeleniyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de yayılan yalan haberler. Elektromanyetik enerji (EME) emisyonu ile ilgili yayılan yanlış bilgilerin giderilmesi için çalışmalarımıza başladık.” dedi.

Elektromanyetik enerji (EME) emisyonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Fletcher, kullanılan teknolojilerin yaydığı elektromanyetik enerjinin evlerde bulunan mikrodalga fırın ve bebek monitörleri ile aynı seviyede olduğunun altını çizdi. Fletcher, verilecek eğitimler ve bilgilendirme etkinliklerinden sonra halkın bu konudaki endişesinin azalacağını belirtti.