6’ncı e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Eralp Danışmanlık’tan Özgür Eralp, yapay zeka ve kişisel verilerin korunması konusunda yasal düzenlemelerin sektörel etkisinin neler olduğunu açıkladı.

Özgür Eralp, yapay zekayla ilgili yasal düzenlemelerin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada olduğunu ve yeni konuşulan bir konu olduğunu dile getirdi. Hukuki ve cezai sorumlulukların nerede başlayıp nerede biteceğini herkesin konuştuğunu ifade eden Eralp, öncelikle Türkiye’de anayasal bir altyapı oluşturulması gerektiğini ardından da bu anayasal altyapıyla da bir kurulun ve kurumun oluşturulması gerektiğini belirtti.

Özgür Eralp sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘’Çünkü birden fazla alanı etkileyen bir sektör. Bir yapay zeka kurulunun olması gerekiyor. Anayasal dayanağını alması gerekir. Bu kurulun yapmış olacağı eğitim ve farkındalık çalışmaları ondan sonra da regülasyon içerisindeki değişikliklerle ilgili hem özel sektöre yönelik hem kamuya hem de sade vatandaşa yönelik çeşitli düzenlemelerin yapılması gerekiyor.’’

VİDEO: 111
BAŞLIK: Yapay Zeka Kurulu Oluşturulmalı
KONUŞMACI: Özgür Eralp – Eralp Danışmanlık
RÖPORTAJ: Fatma Nur Argun