6’ncı e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Av. Özge Evci Eralp, yapay zeka teknolojisi tarafından işlenen kişisel verilerin korunması konusunda hangi yasal düzenlemeler bulunduğunu, bu düzenlemelerin yeterli olup olmadığını değerlendirdi.

Özge Evci Eralp, ülkemiz açısından ele alındığında Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun yürürlükteki mevzuat olduğunu dile getirdi. Burada ilkelere uyumluluk, aydınlatma yükümlülüğü, gerekli durumlarda açık rıza alma yükümlülüğü, toplama yöntemini bildirme yükümlülüğü, ilgili kişilerin haklarına uygun hareket etme yükümlülüğü bulunduğunu söyleyen Eralp, en önemlisinin veri güvenliği tedbirleri yükümlülüğü gibi bütün yükümlülüklerin yapay zekayla geliştirilen teknolojiler için de mevcut olduğunu vurguladı.

Özge Evci Eralp konuşmasını şu şekilde devam etti: ‘’Avrupa Birliği’ne baktığımızda yine bizim mevzuatımızla çok benzeşen GDPR, bu kapsamda yürürlükte. Farklı ülkelerin farklı mevzuatları var. Ancak şuan özellikle AB’den başlayarak yeni mevzuat çalışmaları olduğunu görüyoruz. Yapay zekayla ilgili yeni regüle edilmiş farklı bir döneme gireceğimizi düşünüyorum.’’

VİDEO: 097
BAŞLIK: Yapay Zeka Yeni ve Farklı Bir Döneme Giriyor!
KONUŞMACI: Av. Özge Evci Eralp – Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi
RÖPORTAJ: Fatma Nur Argun