6’ncı e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’nde konuşan Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Can Aksoy, yapay zeka tarafından alınan otomatik kararların kişilerin haklarını nasıl etkilediğini anlattı.

Doç. Dr. Hüseyin Can Aksoy, yapay zekanın verdiği otomatik kararların çok farklı sektörlerde karşımıza çıktığını ve bu kararların gerçek kişileri derinden etkilediğini vurguladı. Aksoy, ‘’Örneğin bir kimsenin bankaya yaptığı kredi başvurusunun kabul edilip edilmeyeceği yapay zekanın yaptığı ön inceleme neticesinde belirlenebiliyor.’’ dedi. Dünyada da buna benzer uygulamalar olduğunu belirten Aksoy, bir kimsenin yeniden suç işlemeye eğilimi olup olmadığının yine yapay zeka tarafından belirlendiğini dile getirdi.

Hüseyin Can Aksoy konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘’Özetle yapay zeka tarafından verilen kararlar ilgili kişilerin aleyhine sonuçlar doğurabilecek nitelikte olabiliyor. Bu nedenle de hem ulusal hem de uluslararası mevzuat kişilere bu tür kararlara itiraz etme hakkını veriyor. Kişiler, yapay zeka tarafından otomatik alınan kararların bir gerçek kişi tarafından gözden geçirilmesini talep edebiliyor.’’

VİDEO: 099
BAŞLIK: Yapay Zekanın Otomatik Kararları İnsanlar Aleyhinde Olabiliyor!
KONUŞMACI: Doç. Dr. Hüseyin Can Aksoy – Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı
RÖPORTAJ: Fatma Nur Argun