İnternette kişisel bilgilerin korunması konusunda en önemli alanlardan birisi sosyal medya. Sosyal medya denince de akla ik. olaraka Facebook. Instagram ve Whatsapp gibi çok önemli araçların bulunduğu grup ve onun başkanı Mark Zuckerberg geliyor.

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, “Bana göre, sınırların belirlenmesi gereken yerlerde, devletten, özellikle politik reklam veya yoğun olarak tartışılan konularla ilgili daha fazla talimat ve kural olmalıdır” dedi.

İnsanların özel verilerinin güvende olduğunun garanti edilmesi gerektiğini belirten Zuckerberg, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Tehlikeli içeriklerin kaldırılması için müdahale etmemizi sağlayacak bir ortamın yaratılması ve proaktif düzenleyici önlemlerin oluşturulmasından hepimizin sorumlu olduğuna inanıyorum. İnsanlara verilerinin güvenli olduğunu garanti etmek için özel ve tüzel kişilerin verileriyle çalışma düzenine ve kontrolüne ihtiyacımız var.”

Sosyal ağların, fikirlerin ifade edilmesi ve bireyselliğin ön plana çıkmasının sağlanması için oluşturulduğuna vurgu yapan Zuckerberg, şu ifadeleri kullandı: “Farklı ülkelerde, örneğin Çin’de olduğu gibi, düzenleyici modeler olduğunu görüyoruz. Düzenlemenin bu kadar önemli olmasının bir başka nedeni de budur, çünkü düzenleyici modeller bile otoriter değerlerin yayılmasına katkıda bulunabilir. Bu beni çok rahatsız ediyor. İnternetin herkesin görüşlerini açıkça ifade edebileceği bir yer olmaya devam edeceğinden emin olmalıyız.”