Yaklaşık bir yıldır Huawei’nin veri güvenliği üstünde ciddi bir tehdit olduğunu söyleyen ABD yönetim erkleri, bu problemin içinden çıkmakta zorluk yaşıyor. Huawei karşısında attığı adımların tamamına yakınında karşısında ülke yönetimlerini bulan ABD, hep Huawei olmazsa ülke iletişimininin aksayacağı ve 5G’nin kuulmasının mümkün olmayacağı tezlerine muhatap kaldı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Huawei’nin 5G hamlelerine ilişkin NATO’yu uyaran bir açıklamada bulundu.

Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada, müttefiklerin yeni 5G ağları inşa etmesine izin vermesi durumunda Huawei’nin NATO’ya bir tehdit oluşturacağını belirten Esper, şu ifadeleri kullandı: “Tehdidi anlamaz ve bu konuda bir şey yapmazsak, günün sonunda tarihteki en başarılı askeri ittifak olan NATO’ya gölge düşürebilir.”

Esper, ayrıca Huawei’nin ‘Çin’in kritik Batı altyapısına sızma ve egemen olma stratejisinin poster çocuğu’ olduğunu öne sürdü.

Bununla birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, konferanstaki açıklamasında Huawei için ‘Çin istihbaratının Truva atı’ nitelendirmesinde bulunmuştu.

ABD Adalet Bakanı William Barr, geçen haftalarda 5G teknolojisinde Çinli telekomünikasyon devi Huawei’ye karşı Washington ve müttefiklerin Nokia ve Ericsson’a yatırım yapması gerektiğini söylemişti.