Arka arkaya yaşanan saldırı ve dolandırıcılık olayları blokzinciri teknolojilerinin güvenliğini tartışmaya açarken, Blokzinciri Güvenlik İttifakı yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bulgularını yayımladı.

Bu dönemde 37 saldırının gözlemlendiğinin belirtildiği raporda, toplam kaybın 405 milyon doları bulduğu tespit edildi. Bu saldırılardan kaynaklanan kayıplar 405 milyon doları bulsa da ikinci çeyreğe kıyasla yüzde 43,6, ilk çeyreğe kıyasla da yüzde 59,6 azaldı. İlk 9 ay değerlendirildiğinde ise toplam kayıpların 2,3 milyar doları aştığı görüldü. Saldırganların hedefi ise merkeziyetsiz borsalar ve köprü teknolojileri oldu.

Yüksek güvenlikli kripto para borsası yazılımları sunan BHDB Bilişim’in Kurucusu Tekin Uğuz, konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Dünya çapında faaliyet gösteren kripto para borsası sayısının 500’ün üstünde olduğunu hatırlatan Tekin Uğuz, “Kripto ekosistemi içinde saygın bir veri kaynağı olarak kabul edilen Coinmarketcap, bu borsaların yalnızca 252’sini izliyor. Yatırımcılar için doğru kripto para borsası seçimi önemliyken, kripto para borsası kurarak sektörde ilerlemek isteyenlerin ise doğru ve güvenli yazılımı bulmaları gerekiyor” dedi.

Merkeziyetsiz borsalar ve köprü teknolojileri hedefleniyor

Üçüncü çeyrekte tespit edilen siber saldırılara ilişkin raporda, toplam kayıpların yüzde 92’sinden zincirler arası köprülerin ve merkeziyetsiz finans (DeFi) teknolojilerinin sorumlu olduğu görüldü. NFT platformları, merkeziyetsiz borsalar (DEX), merkeziyetsiz özerk organizasyonlar (DAO) ve cüzdanlar, saldırıya uğrayan proje türleri arasında yer aldı.

Merkezi borsalara kıyasla sınırlı likiditeye sahip olan ve daha karmaşık yapılar sunan merkeziyetsiz borsaların dezavantajlarının siber saldırılarla daha da gün yüzüne çıktığını savunan Tekin Uğuz, “Pek çok yatırımcı garantili likidite, güvenliği yüksek bir yatırım ortamı ve ihtiyaç duyulduğunda başvurabileceği yasal bir muhatap arıyor. Bu durum, kullanıcı gözünde merkezi borsaların önemini artırıyor. BHDB Bilişim olarak sektöre yeni bir bakış açısı getirebilecek girişimcilerin merkezi borsa projelerini hayata geçirme sürelerini kısaltarak istedikleri kripto para borsa yazılımını anahtar teslim sunuyoruz. Geliştirdiğimiz yazılımıyla girişimciler TL, USD veya EURO para birimlerinin her biriyle çalışabilecek şekilde yapılandırılmış, istenen kripto para birimlerinin listelendiği, güvenli borsalarını hemen açabiliyor. Talep üstüne mobil uygulamasıyla birlikte sunduğumuz çözümümüzde, müşterilerimizin ihtiyacına uygun ek geliştirmeler de yapabiliyoruz. Sunucu ve benzeri tüm servisleri biz sağlıyor, sözleşmeli olarak destek hizmetleri sunuyoruz” şeklinde konuştu.