ABD Siber Kuvvetler Komutanı ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Direktörü Orgeneral Paul Nakasone, Çin merkezli sosyal medya uygulaması olan TikTok’un taşıdığı veri, algoritma kontrolü ve etki operasyonlarında kullanılabilirliğin kendisini kaygılandırdığı vurguladı.

Nakasone, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde düzenlenen oturumda TikTok için, ‘’Tiktok beni birkaç nedenden dolayı endişelendiriyor. Bunlardan biri taşıdığı veri, ikincisi algoritması ve o algoritmayı kimin kontrol ettiği, üçüncüsü ise daha çok kez dile getirdiğim etki operasyonlarıdır.’’ dedi.

Açıklama yapan Nakasone, bunun sadece bir şeye etki etmek değil aynı zamanda bu kadar geniş bir dinleyici kitlesi varken bazı mesajları susturmak anlamına geldiğinin altını çizdi. TikTok’un taşıdığı verinin devasa olduğunu ve bunun kritik olduğunu belirten Nakasone, riski ölçmek için TikTok’taki etki operasyonlarına baktıklarını ifade etti.

Bilgi operasyonları ve dezenformasyon konusunda değerlendirmelerde bulunan Nakasone, dezenformasyonla mücadelenin Ulusal Savunma Strateji Belgesi’nde entegre caydırıcılık konsepti kapsamında öncelikli bir konu olarak ele alındığına da vurgu yaptı.