Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı yazılı açıklamada, yerli ve milli uygulamalarla Türkiye’nin ‘siber güvenlik kalkanını’ güçlendirdiklerini vurguladı. Ayrıca geçtiğimiz yıla oranla Türkiye’ye yönelik siber saldırıların azaldığının altını çizdi.

Pandemi sürecinde artan teknoloji kullanımıyla beraber gelen güvenlik sorunlarından bahseden Adil Karaismailoğlu, bu kapsamda ek önlemler alındığını ifade etti.

Karaismailoğlu, “Alınan tedbirlerin yanı sıra makine öğrenmesi ile yapay zeka imkanlarını temel alan KASIRGA, AVCI ve AZAD uygulamaları ile bu dönemde siber saldırılara karşı teyakkuz halinde çalışıldı. Bu kapsamda 2021 yılı sonu itibarıyla tehdit istihbaratı çalışmalarında en çok bilinen konferans uygulamalarının sahtelerini tespit etmek için imzalar yazılarak tehdit avcılığı yapıldı. 750 adet sahte konferans uygulaması tespit edildi ve gerekli işlemler uygulandı. Özellikle uzaktan çalışma yönteminin artmasıyla ilişkili olarak uzaktan yönetim servisleri taranarak, bu servisler ve ara yüzleriyle ilgili toplamda 46 bin 784 adet zafiyet tespit edildi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlara Siber İletişim Platformu (SİP) üzerinden ve resmi yazıyla gerekli uyarılar yapıldı. Yapay zeka kullanılarak Covid-19 virüsüyle alakalı alan adlarına yönelik taramalar da yapıldı. SİP üzerinden Covid-19 ile alakalı tehdit istihbarat raporu yayımlanarak 133 adet zararlı yazılım incelemesi ve 612 adet zararlı yazılım bilgisi paylaşıldı. Ayrıca, Covid-19 ile alakalı 2 bin 975 adet zararlı dropper (virüs) ve komuta kontrol merkezi engellendi.” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki yerli ve milli uygulamalarla siber güvenlik alanının güçlendiğini söyleyen Karaismailoğlu, siber olaylara müdahale ekiplerinin (SOME) kurumların ve kritik altyapı sektörünün korunması amacıyla Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) koordinasyonuyla sürekli çalıştıklarını belirtti.

Adil Karaismailoğlu, USOM bünyesinde işletilen SOME İletişim Platformuna kayıtlı 6 bin 99 siber güvenlik uzmanının, ülkenin siber sahasını koruduğu bilgisini verdi. Ayrıca USOM çalışmaları kapsamında, 130 binin üzerinde zararlı bağlantı tespit edilerek kontrollerinin yapıldığını ve altyapı seviyesinde erişimin engellendiğini de sözlerine ekledi. Karaismailoğlu, ayrıca USOM tarafından 30 binin üzerinde siber güvenlik bildiriminin ilgili kurum ve kuruluşa iletilerek gerekli önlemlerin alınmasının sağlandığını aktardı.

Karaismailoğlu, “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından ülkemiz kritik altyapıları anlık ve sürekli olarak izleniyor. Bu kapsamda, ülkemizdeki kurum ve kuruluşları hedef alan siber saldırılar operatörler tarafından düzenli raporlanıyor. 2020 yılında 118 bin 470 siber saldırı gerçekleşirken bu sayı 2021’de 84 bin 113’e geriledi. Yerli ve milli uygulamalarla siber kalkanı günden güne güçlendirmeyi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.