Haluk Levent’in kurucusu olduğu dayanışma ve paylaşım platformu olan Ahbap Derneği’ne dün  çok yoğun bir şekilde siber saldırı düzenlendiği vurgulandı. Siber saldırıların yurt içinden ve mobil ağa sahip bir trafik ile yapılması dikkat çekti.

Yaşanan deprem felaketinin ardından siber saldırganların gözünü yardımseverlere dikmesi akıl alır gibi değil. Kamu kurum ve kuruluşlarının dışında düzenli ve sistematik olarak geçmişten bu yana iyilik ve yardım etkinlikleri ile tanınan, Haluk Levent’in yöneticisi olduğu Ahbap Derneği de depremzedeler için olağanüstü bir çalışma yürütüyor.

Ancak derneğe sistem ve network desteği veren gönüllü yazılımcıların edindiği bilgiye göre, Ahbap’ın web sitesine çok büyük bir siber saldırı düzenlendi. Toplamda 400 bin saldırı gerçekleşirken, bunların yurt içinden ve mobil ağa sahip bir trafik ile yapıldığı bilgisi de verildi.

Ahbap, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Haber sitelerinde yayılan Ahbap’a siber saldırı haberleri, LinkedIn’de paylaştığımız son 24 saatlik trafik bilgilendirmesine referans olarak haberleştirilmiş. ahbap.org’u hedef alan hizmet kesintisi saldırıları amacına ulaşamamış, kesinti ya da veri ihlali yaşanmamıştır.” ifadeleri yer aldı.

Saldırının nedenleri ile ilgili ise ”Veri çalmaya yönelik değil, sadece bant genişliğini daraltmaya yönelik, erişim kesme amaçlı şeyler.” ifadeleri kullanıldı.