Geçtiğimiz yıl akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 61’inin en az bir kere siber saldırıya uğradığı tespit edildi.

Son yıllarda internet kullanıcılarının gündeminde siber saldırı tehlikesi yer alırken akıllı telefonlarında siber saldırının odağında olduğu belirtildi.

Akıllı telefon kullanıcılarının birçoğu cihazlarına gereğinden fazla güveniyor ve herhangi bir virüs koruma uygulaması kullanmayı reddediyor. Kullanıcılar, virüs koruma uygulamasına ihtiyaç olmadığını, olası bir duruma karşı korumayı yine cihazın yapabileceğini ve siber saldırganların da zaten akıllı telefonları çok hedeflemediğini düşünüyor. Fakat akıllı telefonların en az bilgisayarlar kadar siber saldırganların hedefinde olduğunu ve yüzde 100 güvenli olmadığını belirten Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, mobil cihazlarda yapılan üç yaygın hatadan ve kullanıcıların verilerini nasıl koruyabileceklerinden bahsetti.

“Son yıllarda her yerde ücretsiz internet bulmak mümkün. Herkese açık olan bu Wi-Fi ağları bazı durumlarda oldukça güvensiz olabiliyor. Bir Wi-Fi ağı, ağa katılmak için parola istemediğinde düşük güvenlikli sayılır çünkü herkes katılabilir ve siber suçlular katılan herkesin cihazına erişim sağlayabilir. Hatta bu saldırganlar kimlik bilgilerinizi, kredi kartı verilerinizi veya başka kişisel bilgilerinizi çalmak için tuzak olarak ücretsiz bir Wi-Fi ağı kurabilir.” diyen Günal, kullanıcıların bu gibi durumlardan korunmak için bir VPN kullanması, şifresiz ağlara katılmamaya özen göstermesi ya da direkt bilinmeyen hiçbir ağa katılmaması gerektiğini vurguladı.

Truva Atı, takipçi yazılımlar, casus yazılımlar ve ekran kilitleyiciler gibi kötü amaçlı yazılımların cihazlarda ciddi tehlike yaratabileceğini belirten Günal, kullanılan cihazların işletim sisteminin ne olursa olsun, mutlaka bir mobil güvenlik uygulaması ile korunması gerektiğini, bu tür uygulamaların kişisel verileri koruyabileceğini, olası bir güvenlik açığı durumunda uyarı verebileceğini ve hangi platformdaki hesap şifrelerinin değiştirilmesi gerektiğini kullanıcılara bildirebileceğini dile getirdi.

Son olarak Günal, “Günümüzde ziyaret ettiğimiz neredeyse tüm sayfalar ve uygulamalar üyelik istiyor. Bu da kullanıcıların onlarca hesap için şifre belirlemesi ve giriş yaparken de her şifresini hatırlamasını gerektiriyor. Bu nedenle kullanıcılar zor şifreler yerine hatırlayabilecekleri daha kolay şifreleri tercih ediyor. Tahmini kolay bir şifre kullanmak cihazları savunmasız bırakırken, siber saldırganların da erişimini kolaylaştırıyor. Bu nedenle mutlaka bulunması zor, karışık, en az bir büyük, bir küçük harf ve bir sembol içeren şifreler kullanmaya özen gösterilmeli.” şeklinde konuştu.