Günümüzde oldukça adını duyduğumuz video servislerinde kimlik avı dolandırıcılığı giderek artıyor. Güvenlik şirketi Kaspersky, kullanıcılara gönderilen sahte e-postalar için uyarıda bulundu.

Siber güvenlik alanında oldukça başarılı olan Kaspersky, son zamanların popüler video servislerinden olan Netflix, Disney Plus ve Amazon Prime gibi video servislerinde kimlik avı dolandırıcılığının arttığını belirtti.

Kaspersky, dolandırıcıların sahte kayıt ve açılış sayfaları kullandığını belirtirken, siber suçluların Netflix için abonelere gönderilen bir e-postayı paylaştı. Bu e-postada; ‘’Kullanıcının video servis hesabının, ödeme bilgileri onaylanana kadar askıya alındığı’’ söylemi yer alıyor. Bundan dolayı e-postaya tıklayan kullanıcılar, sahte bir ödeme sayfasına yönlendiriliyor. Bir başka dolandırıcılık yolları ise daha yeni ve yayınlanmayan dizilerin bölümleri için düşük bir ücret karşılığında servis aboneliği satması yönünde. Bu yöntemler ile abonelerin kredi ya da banka kartlarının bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, aynı zamanda abonelik bilgilerine de erişim sağlayabiliyor.

Kaspersky, bu e-postaların birkaçını yayınlayarak kullanıcılara ödeme bilgisi talep eden bağlantılara tıklamamaları konusunda uyardı.