Avrupa’da bulunan çok sayıdaki petrol tesisine siber saldırı düzenlendi. Saldırılarda Almanya, Belçika ve Hollanda da bulunan şirketlerin hedef alındığı görüldü.

Almanya’da bulunan Oiltanking, Belçika’da bulunan SEA-Invest ve Hollanda’da bulunan Evos şirketlerine siber saldırı gerçekleştiği, bu şirketlerin saldırı sonucunda depolama ve sevkiyat terminallerinin etkilendiği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Şirketlerin bilgisayar sistemlerinin çöktüğü, bu yüzden de siber saldırının ciddi şekilde etki ettiği belirtildi.

Belçikalı savcılar siber saldırı hakkında soruşturma açıldığını belirtirken, şirket sözcüleri de saldırı hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgi işlem sistemlerinin yenilenmesi için çalışıldığının da altı çizildi. Petrol sevkiyatını yapan şirket ise saldırıdan dolayı faaliyetlerinin sınırlı kapasiteyle yürütüldüğünü ifade etti.

Bu aksamaların, Rusya ve Ukrayna arasında gerilimin yüksek olduğu bir dönemde yaşanması dikkat çekti.

Geçen mayıs ayında Amerikan petrol tedarikçisi Colonial Pipeline, benzer şekilde saldırıya uğramış ve ürün arzında sorunlar yaşamıştı.

Siber güvenlik uzmanların yaptığı açıklamaya göre, bu saldırıların eşgüdümlü olup olmadığı ise henüz belli değil. Ayrıca bu saldırının şirketlerin aynı programları kullanması üzerine, korsanların bu programları hedef almasıyla yaşandığı da bir başka olasılık olarak değerlendirildi. Uzmanlar, fidye yazılımı kullanıldığının da altını çizdi.